Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Lystenlund 69, 8355 Solbjerg · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,9 | 1,9 | 2,2 | 2,3 | 2,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 1,8 % | 1,7 % | 1,4 % | 1,9 % | 2,9 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 3,7 % | 2,3 % | 3,1 % | 5,1 % | 2,8 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 5,8 % | 7,7 % | 9,4 % | 11,4 % | 14,4 % | Svag | |
| Egenkapitalens forrentning | 30,6 % | 21,7 % | 14,7 % | 16,8 % | 20 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 635.584 kr. | 625.656 kr. | 713.002 kr. | 763.216 kr. | 797.558 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 5,8 % | 7,7 % | 9,4 % | 11,4 % | 14,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 94,2 % | 92,3 % | 90,6 % | 88,6 % | 85,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 3,7 % | 2,3 % | 3,1 % | 5,1 % | 2,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 635.584 kr. i 2021 til 797.558 kr. i 2025 (+25 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 636 | 626 | 713 | 763 | 798 | +4 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 309.366 kr. i 2021 til 445.137 kr. i 2025 (+44 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 309 | 299 | 387 | 426 | 445 | +4 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 195.999 kr. i 2021 til 288.479 kr. i 2025 (+47 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 196 | 178 | 141 | 193 | 288 | +49 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 152.879 kr. i 2021 til 224.947 kr. i 2025 (+47 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 153 | 139 | 110 | 151 | 225 | +49 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 8.495 | 8.169 | 7.843 | 7.720 | 7.678 | −1 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 8.495 | 8.169 | 7.843 | 7.720 | 7.678 | −1 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 126.767 kr. i 2021 til 107.834 kr. i 2025 (−15 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 127 | 77 | 102 | 184 | 108 | −41 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 127 | 77 | 102 | 184 | 108 | −41 % | |
| Aktiver i alt | 8.622 | 8.246 | 7.945 | 7.903 | 7.785 | −1 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 499.291 kr. i 2021 til 1.122.927 kr. i 2025 (+125 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 499 | 638 | 747 | 898 | 1.123 | +25 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 4.676.282 kr. i 2021 til 2.821.552 kr. i 2025 (−40 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.676 | 4.194 | 3.851 | 3.393 | 2.822 | −17 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 3.391.757 kr. i 2021 til 3.823.507 kr. i 2025 (+13 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.392 | 3.368 | 3.309 | 3.583 | 3.824 | +7 % | |
| Passiver i alt | 8.622 | 8.246 | 7.945 | 7.903 | 7.785 | −1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Solbjerg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus