Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Rosvangvej 34, 7700 Thisted · Produktion af elektricitet fra vedvarende energikilder
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,8 | 1,1 | 0,7 | 1,9 | 2,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 3,8 % | 0,3 % | -1,8 % | 5,4 % | 6,9 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 4,4 % | 4,9 % | 3,1 % | 3,9 % | 4,9 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 31,3 % | 33,3 % | 33,9 % | 41,2 % | 50,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 12,3 % | 1 % | -5,4 % | 13 % | 13,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 3.305.351 kr. | 1.989.426 kr. | 1.287.473 kr. | 3.514.945 kr. | 3.858.726 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 31,3 % | 33,3 % | 33,9 % | 41,2 % | 50,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 68,7 % | 66,7 % | 66,1 % | 58,8 % | 49,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 1,1 % | 1,3 % | 0 % | 0,1 % | 0 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 3.305.351 kr. i 2021 til 3.858.726 kr. i 2025 (+17 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.305 | 1.989 | 1.287 | 3.515 | 3.859 | +10 % | |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 1.439.421 kr. i 2021 til 1.992.795 kr. i 2025 (+38 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.439 | 123 | -578 | 1.649 | 1.993 | +21 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.407.105 kr. i 2021 til 1.638.582 kr. i 2024 (+16 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.407 | 113 | -589 | 1.639 | – | – | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 1.407.105 kr. i 2021 til 1.976.458 kr. i 2025 (+40 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.407 | 113 | -589 | 1.639 | 1.976 | +21 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 35.499 | 33.633 | 31.767 | 29.901 | 28.036 | −6 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 35.499 | 33.633 | 31.767 | 29.901 | 28.036 | −6 % | |
| Varebeholdninger | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 274.016 kr. i 2021 til 125 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 274 | 295 | 1 | 12 | 0 | −99 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.116 | 1.144 | 663 | 706 | 693 | −2 % | |
| Aktiver i alt | 36.615 | 34.777 | 32.430 | 30.607 | 28.729 | −6 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 11.455.638 kr. i 2021 til 14.594.567 kr. i 2025 (+27 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 11.456 | 11.568 | 10.980 | 12.618 | 14.595 | +16 % | |
| Langfristet gæld i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 25.159.155 kr. i 2021 til 14.133.999 kr. i 2025 (−44 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 25.159 | 23.209 | 21.451 | 17.989 | 14.134 | −21 % | |
| Passiver i alt | 36.615 | 34.777 | 32.430 | 30.607 | 28.729 | −6 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Thisted — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Thisted