Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Grydehøjvej 52, 4000 Roskilde · Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 27,6 % | 16,3 % | 16,9 % | -6,5 % | 2,5 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 776,9 % | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 87,2 % | 90,5 % | 92,2 % | 94,9 % | 96,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 31,6 % | 18,1 % | 18,4 % | -6,9 % | 2,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 87,2 % | 90,5 % | 92,2 % | 94,9 % | 96,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 12,8 % | 9,5 % | 7,8 % | 5,1 % | 3,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 34,9 % | 62,2 % | 19,3 % | 34,9 % | 109,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.186.640 kr. i 2022 til 473.133 kr. i 2026 (−60 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.187 | 1.184 | 1.299 | 1.290 | 473 | −63 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 832.378 kr. i 2022 til 632.089 kr. i 2026 (−24 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 832 | 866 | 1.102 | 971 | 632 | −35 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 354.262 kr. i 2022 til -158.956 kr. i 2026 (−145 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 354 | 318 | 197 | 320 | -159 | −150 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 1.094.456 kr. i 2022 til 128.952 kr. i 2026 (−88 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.094 | 765 | 943 | -330 | 129 | +139 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 853.644 kr. i 2022 til 101.848 kr. i 2026 (−88 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 854 | 595 | 741 | -259 | 102 | +139 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 25 | 25 | 0 | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 25 | 25 | 0 | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 138.043 kr. i 2022 til 142.765 kr. i 2026 (+3 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 138 | 216 | 66 | 70 | 143 | +103 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.070 | 3.617 | 4.376 | 3.977 | 4.008 | +1 % | |
| Aktiver i alt | 3.095 | 3.642 | 4.376 | 3.977 | 4.008 | +1 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.699.592 kr. i 2022 til 3.877.466 kr. i 2026 (+44 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.700 | 3.294 | 4.035 | 3.776 | 3.877 | +3 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 395.133 kr. i 2022 til 130.185 kr. i 2026 (−67 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 395 | 348 | 341 | 201 | 130 | −35 % | |
| Passiver i alt | 3.095 | 3.642 | 4.376 | 3.977 | 4.008 | +1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 1 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Roskilde — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Roskilde