Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Havborgvej 8, 6710 Esbjerg V · Speciallægers aktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 2,5 | 2,5 | 2,3 | 2,2 | 2,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 45,5 % | 50,5 % | 52,7 % | 51 % | 47,3 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 315,3 % | 429,9 % | 501,7 % | 466,6 % | 355,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 57,1 % | 63,2 % | 65,8 % | 65,1 % | 59,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 79,8 % | 79,9 % | 80,1 % | 78,4 % | 79,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 3.327.157 kr. | 3.389.701 kr. | 3.389.639 kr. | 3.199.213 kr. | 3.311.736 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 57,1 % | 63,2 % | 65,8 % | 65,1 % | 59,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 42,9 % | 36,8 % | 34,2 % | 34,9 % | 40,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 154,4 % | 192,2 % | 341 % | 393,1 % | 322,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 5.198.765 kr. i 2021 til 5.704.221 kr. i 2025 (+10 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.199 | 5.457 | 5.767 | 5.667 | 5.704 | +1 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 1.871.608 kr. i 2021 til 2.392.485 kr. i 2025 (+28 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.872 | 2.067 | 2.377 | 2.468 | 2.392 | −3 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 3.159.715 kr. i 2021 til 3.293.736 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.160 | 3.282 | 3.307 | 3.142 | 3.294 | +5 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 3.262.617 kr. i 2021 til 3.335.733 kr. i 2025 (+2 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.263 | 3.307 | 3.429 | 3.191 | 3.336 | +5 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 2.509.995 kr. i 2021 til 2.606.048 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.510 | 2.566 | 2.673 | 2.487 | 2.606 | +5 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 231 | 124 | 41 | 74 | 56 | −24 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 343 | 235 | 153 | 185 | 167 | −10 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 2.531.246 kr. i 2021 til 4.850.949 kr. i 2025 (+92 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.531 | 2.166 | 3.344 | 3.953 | 4.851 | +23 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.170 | 4.846 | 4.920 | 4.692 | 5.340 | +14 % | |
| Aktiver i alt | 5.513 | 5.082 | 5.073 | 4.877 | 5.507 | +13 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 3.147.179 kr. i 2021 til 3.279.129 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.147 | 3.213 | 3.336 | 3.173 | 3.279 | +3 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 726.022 kr. i 2021 til 725.000 kr. i 2025 (−0 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 726 | 741 | 757 | 699 | 725 | +4 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.639.411 kr. i 2021 til 1.503.363 kr. i 2025 (−8 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.639 | 1.127 | 981 | 1.006 | 1.503 | +49 % | |
| Passiver i alt | 5.513 | 5.082 | 5.073 | 4.877 | 5.507 | +13 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 5 | 5 | – | – | – | – | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Esbjerg V — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Esbjerg