Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Clausens Allé 21, 5250 Odense SV · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | 63,1 | 2,6 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 27,6 % | -13,1 % | 8,1 % | 51,1 % | 21,2 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 181,5 % | 215,5 % | 462,5 % | 183,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 47,3 % | 44,9 % | 56,2 % | 78,4 % | 46,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 58,4 % | -29,3 % | 14,4 % | 65,2 % | 45,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | 211.055 kr. | 111.513 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 47,3 % | 44,9 % | 56,2 % | 78,4 % | 46,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 52,7 % | 55,1 % | 43,8 % | 21,6 % | 53,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 170,6 % | 163,9 % | 122 % | 96 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 72.357 kr. i 2021 til 176.513 kr. i 2025 (+144 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 72 | -27 | 16 | 211 | 177 | −16 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | 65 | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 72.357 kr. i 2021 til 108.167 kr. i 2025 (+49 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 72 | -27 | 16 | 208 | 108 | −48 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 71.920 kr. i 2021 til 108.203 kr. i 2025 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 72 | -28 | 16 | 208 | 108 | −48 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 56.094 kr. i 2021 til 84.398 kr. i 2025 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 56 | -22 | 13 | 163 | 84 | −48 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | 17 | 13 | 10 | −25 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | 17 | 13 | 10 | −25 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 202.975 kr. i 2021 til 204.013 kr. i 2025 (+1 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 203 | 156 | 105 | 81 | 204 | +153 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 203 | 166 | 138 | 306 | 389 | +27 % | |
| Aktiver i alt | 203 | 166 | 154 | 319 | 399 | +25 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 96.094 kr. i 2021 til 184.313 kr. i 2025 (+92 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 96 | 74 | 87 | 250 | 184 | −26 % | |
| Langfristet gæld i alt | 107 | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 91.183 kr. i 2022 til 212.417 kr. i 2025 (+133 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 91 | 64 | 66 | 212 | +222 % | |
| Passiver i alt | 203 | 166 | 154 | 319 | 399 | +25 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Odense SV — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Odense