Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Lyngby-Taarbækvej 3, 3900 Nuuk · Forarbejdning og konservering af fisk, krebsdyr og bløddyr, undtagen fiskemel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | -66,4 % | 42,6 % | -11 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | — | -66,4 % | 42,6 % | -11 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 0 % | -25,3 % | 33,6 % | -3,8 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Soliditetsgrad | 100 % | 74,7 % | 54,7 % | 31,4 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 0 % | -33,9 % | 61,5 % | -12 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 0 kr. | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 100 % | 74,7 % | 54,7 % | 31,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 0 % | 25,3 % | 45,3 % | 68,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning🔴Nettoomsætning faldt fra 57.236 kr. i 2022 til 50.000 kr. i 2024 (−13 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 57 | 150 | 50 | −67 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -38.006 kr. i 2022 til -5.476 kr. i 2024 (+86 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | -38 | 64 | -5 | −109 % | |
| Personaleomkostninger | 0 | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 0 kr. i 2021 til -5.476 kr. i 2024. Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | -38 | 64 | -5 | −109 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 0 kr. i 2021 til -5.476 kr. i 2024. Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | – | 64 | -5 | −109 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 0 kr. i 2021 til -5.476 kr. i 2024. Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | -38 | 64 | -5 | −109 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 0 | 150 | 125 | 125 | 0 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 0 | – | – | 20 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 150 | 125 | 145 | +16 % | |
| Varebeholdninger | 0 | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.000 kr. i 2021 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1 | – | 65 | 0 | −100 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1 | – | 65 | 0 | −100 % | |
| Aktiver i alt | 1 | 150 | 190 | 145 | −24 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.000 kr. i 2021 til 45.476 kr. i 2024 (+4448 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1 | 112 | 104 | 45 | −56 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 0 kr. i 2021 til 99.524 kr. i 2024. Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | 38 | 86 | 100 | +16 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt | 0 | – | – | – | – | |
| Passiver i alt | 1 | 150 | 190 | 145 | −24 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nuuk — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Sermersooq