God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Nukappiakuluk 1C, 3900 Nuuk · Detailhandel med tæpper, vægbeklædning og gulvbelægning
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 1,2 | 0,9 | 0,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | 6,3 % | -7,1 % | -4,7 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 690,4 % | 853 % | 885 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | — | 73,1 % | 75,2 % | 74,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 8,6 % | -9,4 % | -6,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 808.190 kr. | 49.272 kr. | 92.116 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 73,1 % | 75,2 % | 74,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 26,9 % | 24,8 % | 25,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 118,5 % | 236,1 % | 66 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 2.614.974 kr. i 2021 til 2.539.464 kr. i 2025 (−3 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.615 | 3.172 | 3.464 | 2.546 | 2.539 | −0 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 2.840.217 kr. i 2021 til 2.447.348 kr. i 2025 (−14 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.840 | 2.563 | 2.656 | 2.497 | 2.447 | −2 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -453.035 kr. i 2021 til -146.407 kr. i 2025 (+68 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -453 | 337 | 536 | -210 | -146 | +30 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra -141.155 kr. i 2021 til -314.935 kr. i 2025 (−123 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -141 | -336 | 780 | -833 | -315 | +62 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra -103.749 kr. i 2021 til -368.040 kr. i 2025 (−255 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -104 | -227 | 585 | -588 | -368 | +37 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 3.365 | 5.387 | 5.174 | 4.914 | 4.676 | −5 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 3.365 | 5.387 | 5.174 | 4.914 | 4.676 | −5 % | |
| Varebeholdninger | 1.424 | 1.584 | 1.344 | 1.344 | 1.544 | +15 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 811.245 kr. i 2021 til 236.617 kr. i 2025 (−71 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 811 | 51 | 712 | 933 | 237 | −75 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | – | 4.151 | 3.371 | 3.174 | −6 % | |
| Aktiver i alt | 7.371 | 8.654 | 9.325 | 8.286 | 7.850 | −5 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 6.459.834 kr. i 2021 til 5.861.615 kr. i 2025 (−9 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 6.460 | 6.233 | 6.818 | 6.230 | 5.862 | −6 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 1.454.162 kr. i 2022 til 1.330.167 kr. i 2025 (−9 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 1.454 | 1.393 | 1.393 | 1.330 | −5 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 484.904 kr. i 2021 til 358.606 kr. i 2025 (−26 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 485 | 649 | 601 | 395 | 359 | −9 % | |
| Passiver i alt | 7.371 | 8.654 | 9.325 | 8.286 | 7.850 | −5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 5 kr. i 2021 til 4 kr. i 2025 (−20 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5 | 7 | 7 | 6 | 4 | −33 % | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nuuk — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Sermersooq