God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Kirkevej 4, 2930 Klampenborg · Investering for egen regning
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 5,5 % | -6,2 % | 5,1 % | 20,7 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 156,5 % | 8,6 % | 0,1 % | 0,6 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 99,8 % | 99,2 % | 99,6 % | 99,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 5,6 % | -6,2 % | 5,1 % | 20,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 99,8 % | 99,2 % | 99,6 % | 99,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 0,2 % | 0,8 % | 0,4 % | 0,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 156,5 % | 8,6 % | 0,1 % | 0,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -9.500 kr. i 2022 til -18.518 kr. i 2025 (−95 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -10 | -42 | -0 | -19 | −8846 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra -9.500 kr. i 2022 til -18.518 kr. i 2025 (−95 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -10 | -42 | -0 | -19 | −8846 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 260.720 kr. i 2022 til 2.781.778 kr. i 2025 (+967 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 261 | -293 | 623 | 2.782 | +347 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 260.720 kr. i 2022 til 2.781.778 kr. i 2025 (+967 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 261 | -293 | 623 | 2.782 | +347 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 4.692 | 4.743 | 12.164 | 13.450 | +11 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 4.692 | 4.743 | 12.164 | 13.450 | +11 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 14.982 kr. i 2022 til 460 kr. i 2025 (−97 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 15 | 3 | 0 | 0 | +1294 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 15 | 3 | 0 | 0 | +1294 % | |
| Aktiver i alt | 4.707 | 4.747 | 12.164 | 13.450 | +11 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 4.697.020 kr. i 2022 til 13.377.609 kr. i 2025 (+185 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.697 | 4.707 | 12.110 | 13.378 | +10 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 9.574 kr. i 2022 til 72.852 kr. i 2025 (+661 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 10 | 40 | 54 | 73 | +35 % | |
| Passiver i alt | 4.707 | 4.747 | 12.164 | 13.450 | +11 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Klampenborg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Lyngby-Taarbæk