Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2023.
Herambsgade 9, 8200 Aarhus N · Vejgodstransport
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2023.
Seneste regnskabsår 2023
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 0,5 | — | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -88,8 % | 17,1 % | -1,2 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 126,7 % | 59,2 % | 99,5 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | 21,1 % | 21,9 % | 7,3 % | Svag | |
| Egenkapitalens forrentning | -421 % | 78 % | -16,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -211.614 kr. | — | 170.688 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 21,1 % | 21,9 % | 7,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 78,9 % | 78,1 % | 92,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 126,7 % | 59,2 % | 95,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | Ændring2022 → 2023 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 243.633 kr. i 2021 til 3.488.711 kr. i 2023 (+1332 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 244 | 3.029 | 3.489 | +15 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 455.247 kr. i 2021 til 2.858.780 kr. i 2023 (+528 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 455 | 1.955 | 2.859 | +46 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -211.614 kr. i 2021 til 167.188 kr. i 2023 (+179 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -212 | 88 | 167 | +91 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -214.949 kr. i 2021 til 166.284 kr. i 2023 (+177 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -215 | 87 | 166 | +92 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -168.394 kr. i 2021 til -12.516 kr. i 2023 (+93 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -168 | 68 | -13 | −119 % | |
| Balance | |||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | 205 | 78 | −62 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | 8 | 0 | −100 % | |
| Anlægsaktiver i alt | – | 213 | 78 | −63 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 189.565 kr. i 2021 til 892.130 kr. i 2023 (+371 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 190 | 183 | 892 | +387 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 190 | 183 | 931 | +408 % | |
| Aktiver i alt | 190 | 396 | 1.009 | +155 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 40.000 kr. i 2021 til 74.090 kr. i 2023 (+85 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 40 | 87 | 74 | −14 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 149.565 kr. i 2021 til 935.124 kr. i 2023 (+525 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 150 | 309 | 935 | +202 % | |
| Passiver i alt | 190 | 396 | 1.009 | +155 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 7 | – | 7 | – | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Aarhus N — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus