Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Sønderskovvej 22, 8543 Hornslet · Udlejning og leasing af entreprenørmateriel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 5,3 | 406,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -83,7 % | -5,9 % | 21 % | 37,9 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 158,4 % | 166,4 % | 348,6 % | 127,5 % | God | |
| Soliditetsgrad | 39,8 % | 43,4 % | 63,7 % | 48,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -210,2 % | -13,5 % | 32,9 % | 78,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 260.307 kr. | 1.884.555 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 39,8 % | 43,4 % | 63,7 % | 48,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 60,2 % | 56,6 % | 36,3 % | 51,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 156,1 % | 108,9 % | 242,9 % | 127,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 603.628 kr. i 2022 til 1.884.555 kr. i 2025 (+212 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 604 | -10 | 260 | 1.885 | +624 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -9.991 kr. i 2023 til 1.879.916 kr. i 2025 (+18916 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | -10 | 211 | 1.880 | +791 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -452.078 kr. i 2022 til 1.874.814 kr. i 2025 (+515 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -452 | -51 | 173 | 1.875 | +982 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -883.338 kr. i 2022 til 1.459.493 kr. i 2025 (+265 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -883 | -50 | 152 | 1.459 | +861 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 49 | 49 | 0 | 1.830 | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 0 | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 49 | 49 | 0 | 1.830 | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 992.268 kr. i 2022 til 2.021.472 kr. i 2025 (+104 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 992 | 526 | 504 | 2.021 | +301 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.006 | 804 | 724 | 2.021 | +179 % | |
| Aktiver i alt | 1.056 | 853 | 724 | 3.852 | +432 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 420.326 kr. i 2022 til 1.859.632 kr. i 2025 (+342 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 420 | 370 | 461 | 1.860 | +303 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 54.846 kr. i 2024 til 405.700 kr. i 2025 (+640 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | – | 55 | 406 | +640 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 635.533 kr. i 2022 til 1.585.404 kr. i 2025 (+149 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 636 | 483 | 208 | 1.585 | +664 % | |
| Passiver i alt | 1.056 | 853 | 724 | 3.852 | +432 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hornslet — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Syddjurs