Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Hjorslevvej 7, 5450 Otterup · Engroshandel med motorkøretøjer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 3,4 | 2,6 | 0,1 | 0,7 | 0,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 40,1 % | 18,2 % | -69,5 % | 16,3 % | 159,6 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | — | — | 256 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | -55,5 % | -25 % | -136,4 % | -123,8 % | 82,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -72,3 % | -72,8 % | 51 % | -13,1 % | 192,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 1.889.852 kr. | 1.441.141 kr. | -1.301.196 kr. | -329.298 kr. | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | -55,5 % | -25 % | -136,4 % | -123,8 % | 82,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 155,5 % | 125 % | 236,4 % | 223,8 % | 17,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | 21,4 % | Ingen vurdering |
negativ egenkapital er reetableret
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 2.557.775 kr. i 2021 til 395.349 kr. i 2025 (−85 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.558 | 2.208 | 206 | 804 | 395 | −51 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 667.923 kr. i 2021 til 582.381 kr. i 2025 (−13 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 668 | 767 | 1.507 | 1.134 | 582 | −49 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 1.815.863 kr. i 2021 til -329.298 kr. i 2024 (−118 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.816 | 1.359 | -1.387 | -329 | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.671.056 kr. i 2021 til 5.006.400 kr. i 2025 (+200 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.671 | 1.129 | -1.425 | 315 | 5.006 | +1487 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 1.671.056 kr. i 2021 til 5.006.400 kr. i 2025 (+200 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.671 | 973 | -1.389 | 316 | 5.006 | +1483 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 951 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 266 | 178 | 422 | 413 | 1.764 | +327 % | |
| Varebeholdninger | 1.787 | 1.445 | 1.035 | 676 | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.543.219 kr. i 2021 til 114.689 kr. i 2025 (−93 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.543 | 3.066 | 121 | 85 | 115 | +35 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.896 | 5.174 | 1.576 | 1.533 | 1.373 | −10 % | |
| Aktiver i alt | 4.163 | 5.352 | 1.999 | 1.946 | 3.137 | +61 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra -2.310.077 kr. i 2021 til 2.596.229 kr. i 2025 (+212 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -2.310 | -1.337 | -2.726 | -2.410 | 2.596 | +208 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt | – | – | – | – | 536 | – | |
| Passiver i alt | 4.163 | 5.352 | 1.999 | 1.946 | 3.137 | +61 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 4 | 2 | 1 | −50 % | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Otterup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Nordfyns