God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Boholmsvej 6A, 3250 Gilleleje · Andre liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 0 | -0,7 | -88,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 1,3 % | 0,8 % | 19,5 % | -6,8 % | -26,1 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 233,2 % | 181,3 % | 45,4 % | 145,9 % | 184,4 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 39,2 % | 39,1 % | 43,7 % | 48,9 % | 53,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 3,4 % | 2 % | 44,6 % | -13,8 % | -48,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | -48.063 kr. | 40.746 kr. | -228.563 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 39,2 % | 39,1 % | 43,7 % | 48,9 % | 53,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 60,8 % | 60,9 % | 56,3 % | 51,1 % | 46,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 1 % | 1,2 % | 4,1 % | 114,8 % | 34,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 72.753 kr. i 2022 til -226.010 kr. i 2026 (−411 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 73 | -39 | -0 | 43 | -226 | −623 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 38.956 kr. i 2022 til 2.553 kr. i 2026 (−93 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 39 | 68 | 48 | 2 | 3 | +4 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 33.797 kr. i 2022 til -228.563 kr. i 2026 (−776 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 34 | -107 | 734 | 101 | -229 | −326 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 219.803 kr. i 2022 til -1.039.694 kr. i 2026 (−573 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 220 | 123 | 1.928 | -452 | -1.040 | −130 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 158.033 kr. i 2022 til -1.040.076 kr. i 2026 (−758 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 158 | 96 | 1.742 | -459 | -1.040 | −126 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 9.320 | 9.328 | 7.540 | 3.395 | 3.502 | +3 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | 1.055 | 755 | 42 | −94 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 9.320 | 9.328 | 8.594 | 4.150 | 3.544 | −15 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 11.248 kr. i 2022 til 82.956 kr. i 2026 (+638 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 11 | 18 | 31 | 2.084 | 83 | −96 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.656 | 2.637 | 339 | 2.649 | 445 | −83 % | |
| Aktiver i alt | 11.976 | 11.965 | 8.933 | 6.799 | 3.989 | −41 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 4.698.518 kr. i 2022 til 2.147.715 kr. i 2026 (−54 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.699 | 4.680 | 3.904 | 3.323 | 2.148 | −35 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 6.138.924 kr. i 2022 til 1.600.222 kr. i 2026 (−74 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 6.139 | 5.831 | 4.282 | 1.662 | 1.600 | −4 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.138.846 kr. i 2022 til 241.377 kr. i 2026 (−79 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.139 | 1.454 | 747 | 1.815 | 241 | −87 % | |
| Passiver i alt | 11.976 | 11.965 | 8.933 | 6.799 | 3.989 | −41 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Gilleleje — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Gribskov