Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Melholtvej 24, 9370 Hals · Fjerkræavl
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 0,6 | 0,7 | 0,6 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | -14,2 % | -16,6 % | -16 % | 2,1 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 74,8 % | 65,9 % | 74,3 % | 59,5 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | -4,6 % | -21,3 % | 18,7 % | 13,5 % | Svag | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 306,5 % | 77,7 % | -85,4 % | 15,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | -433.898 kr. | -399.107 kr. | -157.362 kr. | 236.486 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | -4,6 % | -21,3 % | 18,7 % | 13,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 104,6 % | 121,3 % | 81,3 % | 86,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 0 % | 0,5 % | 1,4 % | 0,8 % | Ingen vurdering |
negativ egenkapital er reetableret
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 1.173.987 kr. i 2022 til 1.314.096 kr. i 2025 (+12 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.174 | 787 | 942 | 279 | 1.314 | +371 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 867.258 kr. i 2022 til 1.077.610 kr. i 2025 (+24 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 867 | 1.221 | 1.341 | 436 | 1.078 | +147 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 306.729 kr. i 2022 til 114.568 kr. i 2025 (−63 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 307 | -452 | -471 | -197 | 115 | +158 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 290.710 kr. i 2022 til 59.642 kr. i 2025 (−79 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 291 | -468 | -533 | -236 | 60 | +125 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 226.201 kr. i 2022 til 46.642 kr. i 2025 (−79 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 226 | -365 | -416 | -214 | 47 | +122 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 126 | 558 | 569 | 530 | 1.072 | +102 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 126 | 558 | 569 | 530 | 1.072 | +102 % | |
| Varebeholdninger | 1.145 | 1.203 | 1.045 | 397 | 608 | +53 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 112.396 kr. i 2022 til 14.945 kr. i 2025 (−87 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 112 | 0 | 15 | 15 | 15 | 0 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.896 | 2.005 | 1.941 | 808 | 1.136 | +41 % | |
| Aktiver i alt | 2.023 | 2.563 | 2.510 | 1.338 | 2.208 | +65 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 245.855 kr. i 2022 til 297.466 kr. i 2025 (+21 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 246 | -119 | -535 | 251 | 297 | +19 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 98.000 kr. i 2024 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | 98 | 0 | 0 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.774.925 kr. i 2022 til 1.910.069 kr. i 2025 (+8 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.775 | 2.682 | 2.947 | 1.087 | 1.910 | +76 % | |
| Passiver i alt | 2.023 | 2.563 | 2.510 | 1.338 | 2.208 | +65 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | −10 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hals — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aalborg