Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Stationsvej 19, 5884 Gudme · Fremstilling af møbler
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | 32,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 47,3 % | 11,5 % | -93,4 % | 31,8 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 386,2 % | 160,3 % | 456,9 % | 198,3 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 60,5 % | 34,3 % | 84,7 % | 48,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 78,2 % | 33,5 % | -110,3 % | 66,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | 350.337 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 60,5 % | 34,3 % | 84,7 % | 48,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 39,5 % | 65,7 % | 15,3 % | 51,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 81,3 % | 65,6 % | 109,2 % | 74,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 185.332 kr. i 2022 til 350.337 kr. i 2025 (+89 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 185 | 119 | -187 | 350 | +287 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 185.332 kr. i 2022 til 339.507 kr. i 2025 (+83 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 185 | 119 | -187 | 340 | +281 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 185.030 kr. i 2022 til 339.846 kr. i 2025 (+84 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 185 | 119 | -188 | 340 | +281 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 143.710 kr. i 2022 til 255.862 kr. i 2025 (+78 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 144 | 92 | -145 | 256 | +277 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | 46 | 0 | −100 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | 46 | 0 | −100 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 63.910 kr. i 2022 til 301.443 kr. i 2025 (+372 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 64 | 330 | 26 | 301 | +1059 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 304 | 806 | 109 | 804 | +639 % | |
| Aktiver i alt | 304 | 806 | 155 | 804 | +418 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 183.710 kr. i 2022 til 387.194 kr. i 2025 (+111 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 184 | 276 | 131 | 387 | +195 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 41.320 kr. i 2022 til 11.116 kr. i 2025 (−73 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 41 | 27 | 0 | 11 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 78.638 kr. i 2022 til 405.347 kr. i 2025 (+415 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 79 | 503 | 24 | 405 | +1602 % | |
| Passiver i alt | 304 | 806 | 155 | 804 | +418 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | – | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Gudme — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Svendborg