Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Kalkbrænderiløbskaj 8, 2100 København Ø · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | -1,8 % | 69,9 % | -2,1 % | -8,5 % | -3,9 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 5,2 % | 72,3 % | 70,7 % | 98,2 % | 97,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -33,7 % | 96,7 % | -2,9 % | -8,7 % | -4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 5,2 % | 72,3 % | 70,7 % | 98,2 % | 97,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 94,8 % | 27,7 % | 29,3 % | 1,8 % | 2,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -8.125 kr. i 2021 til -99.751 kr. i 2025 (−1128 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -8 | -62 | -59 | -230 | -100 | +57 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra -21.314 kr. i 2021 til -240.138 kr. i 2024 (−1027 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -21 | 2.996 | -84 | -240 | – | – | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra -21.314 kr. i 2021 til -105.685 kr. i 2025 (−396 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -21 | 2.996 | -89 | -240 | -106 | +56 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 1.218 | 0 | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.218 | 0 | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | 4.286 | 4.255 | 2.820 | 2.739 | −3 % | |
| Aktiver i alt | 1.218 | 4.286 | 4.255 | 2.820 | 2.739 | −3 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 63.325 kr. i 2021 til 2.663.633 kr. i 2025 (+4106 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 63 | 3.098 | 3.009 | 2.769 | 2.664 | −4 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 1.115.731 kr. i 2021 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.116 | 1.147 | 1.171 | 0 | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 38.622 kr. i 2021 til 75.542 kr. i 2025 (+96 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 39 | 41 | 74 | 51 | 76 | +49 % | |
| Passiver i alt | 1.218 | 4.286 | 4.255 | 2.820 | 2.739 | −3 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København Ø — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København