Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Hørskætten 11, 2630 Taastrup · Godshåndtering
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | 61,8 % | 61,2 % | 58,8 % | 57,5 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | — | 18,2 % | 13,7 % | 7,9 % | 7,2 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | 1,3 | 1,4 | 1,3 | 1,2 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 9,5 % | 11,4 % | 5,5 % | 1,5 % | 2,7 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 84,2 % | — | 111,1 % | 77 % | 89,2 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | 28,8 % | 33,2 % | 31,1 % | 29,6 % | 35,4 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 33 % | 34,2 % | 17,7 % | 5,2 % | 7,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 21.988.085 kr. | 27.749.973 kr. | 20.511.810 kr. | 19.455.584 kr. | 19.865.791 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 28,8 % | 33,2 % | 31,1 % | 29,6 % | 35,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 71,2 % | 66,8 % | 68,9 % | 70,4 % | 64,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 21 % | 73,6 % | 6,3 % | 8,1 % | 8,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 80.635.156 kr. i 2022 til 92.454.831 kr. i 2025 (+15 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 80.635 | 77.708 | 87.910 | 92.455 | +5 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 39.677.889 kr. i 2021 til 53.191.970 kr. i 2025 (+34 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 39.678 | 49.855 | 47.529 | 51.706 | 53.192 | +3 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 17.689.804 kr. i 2021 til 33.326.179 kr. i 2025 (+88 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 17.690 | 22.105 | 27.017 | 32.250 | 33.326 | +3 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 9.726.245 kr. i 2021 til 6.679.689 kr. i 2025 (−31 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 9.726 | 14.648 | 10.642 | 6.928 | 6.680 | −4 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 8.643.317 kr. i 2021 til 4.169.044 kr. i 2025 (−52 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 8.643 | 13.627 | 8.665 | 2.869 | 4.169 | +45 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 6.728.981 kr. i 2021 til 3.220.550 kr. i 2025 (−52 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 6.729 | 10.598 | 6.683 | 2.062 | 3.221 | +56 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 57.863 | 66.787 | 97.927 | 114.728 | 101.490 | −12 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 139 | 192 | 192 | 192 | 262 | +36 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 58.002 | 66.979 | 98.120 | 114.920 | 101.752 | −11 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 3.167.292 kr. i 2021 til 1.901.385 kr. i 2025 (−40 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.167 | 12.186 | 1.298 | 2.033 | 1.901 | −6 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 12.683 | – | 22.798 | 19.362 | 19.717 | +2 % | |
| Aktiver i alt | 70.685 | 93.181 | 120.917 | 134.283 | 121.469 | −10 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 20.377.161 kr. i 2021 til 42.941.232 kr. i 2025 (+111 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 20.377 | 30.975 | 37.658 | 39.721 | 42.941 | +8 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 34.263.389 kr. i 2021 til 51.749.710 kr. i 2025 (+51 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 34.263 | 44.213 | 59.494 | 65.259 | 51.750 | −21 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 15.061.261 kr. i 2021 til 22.108.548 kr. i 2025 (+47 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 15.061 | 16.568 | 20.521 | 25.141 | 22.109 | −12 % | |
| Passiver i alt | 70.685 | 93.181 | 120.917 | 134.283 | 121.469 | −10 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 26 kr. i 2021 til 43 kr. i 2025 (+65 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 26 | 38 | 42 | 53 | 43 | −19 % | |
15 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Taastrup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Høje-Taastrup