Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Bødkervej 8, 5471 Søndersø · Maskinforarbejdning af metal
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 1,1 | 1,4 | 1,4 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 10 % | 10,2 % | 36 % | 26,3 % | 14,2 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 76,6 % | 81,5 % | 140,1 % | 80,7 % | 78,6 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 11,3 % | 11,7 % | 37,8 % | 27,8 % | 15,7 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 88,2 % | 86,9 % | 95,4 % | 94,5 % | 90,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 1.015.834 kr. | 962.600 kr. | 1.801.117 kr. | 1.295.432 kr. | 872.108 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 11,3 % | 11,7 % | 37,8 % | 27,8 % | 15,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 88,7 % | 88,3 % | 62,2 % | 72,2 % | 84,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 19,9 % | 35,8 % | 44,8 % | 28,6 % | 23,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 3.572.795 kr. i 2021 til 3.677.463 kr. i 2025 (+3 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.573 | 3.673 | 4.661 | 4.256 | 3.677 | −14 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.556.961 kr. i 2021 til 2.805.355 kr. i 2025 (+10 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.557 | 2.710 | 2.860 | 2.961 | 2.805 | −5 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 515.535 kr. i 2021 til 650.044 kr. i 2025 (+26 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 516 | 463 | 1.352 | 1.123 | 650 | −42 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 477.398 kr. i 2021 til 624.735 kr. i 2025 (+31 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 477 | 430 | 1.334 | 1.114 | 625 | −44 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 371.978 kr. i 2021 til 484.575 kr. i 2025 (+30 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 372 | 333 | 1.037 | 865 | 485 | −44 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.352 | 852 | 403 | 1.069 | 847 | −21 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 304 | 304 | 304 | 304 | 304 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.656 | 1.156 | 707 | 1.373 | 1.151 | −16 % | |
| Varebeholdninger | 273 | 273 | 173 | 173 | 173 | 0 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 539.871 kr. i 2021 til 684.849 kr. i 2025 (+27 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 540 | 928 | 695 | 678 | 685 | +1 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.082 | 2.111 | 2.172 | 1.917 | 2.261 | +18 % | |
| Aktiver i alt | 3.738 | 3.268 | 2.879 | 3.290 | 3.412 | +4 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 421.977 kr. i 2021 til 534.575 kr. i 2025 (+27 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 422 | 383 | 1.087 | 915 | 535 | −42 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 599.016 kr. i 2021 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 599 | 293 | 242 | 0 | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 2.716.718 kr. i 2021 til 2.877.429 kr. i 2025 (+6 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.717 | 2.591 | 1.550 | 2.375 | 2.877 | +21 % | |
| Passiver i alt | 3.738 | 3.268 | 2.879 | 3.290 | 3.412 | +4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 6 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 6 | 6 | 6 | 6 | 0 | −100 % | |
9 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Søndersø — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Nordfyns