Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2023.
Nørregade 43, 6600 Vejen · Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2023.
Seneste regnskabsår 2023
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 4,3 % | 6,1 % | 54,2 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 20,2 % | 21,1 % | 93,1 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | 22,8 % | 27 % | 88,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 18,9 % | 22,5 % | 61,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 22,8 % | 27 % | 88,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 77,2 % | 73 % | 11,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0,2 % | 0,9 % | 93,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | Ændring2022 → 2023 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste | – | – | -9 | – | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra -5.383 kr. i 2021 til -8.812 kr. i 2023 (−64 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -5 | -2 | -9 | −291 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 24.248 kr. i 2021 til 160.156 kr. i 2023 (+560 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 24 | 37 | 160 | +330 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 18.914 kr. i 2021 til 124.934 kr. i 2023 (+561 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 19 | 29 | 125 | +330 % | |
| Balance | |||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 371 | 405 | 205 | −49 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 371 | 405 | 205 | −49 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 632 kr. i 2021 til 25.457 kr. i 2023 (+3928 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1 | 3 | 25 | +719 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 69 | 74 | 25 | −65 % | |
| Aktiver i alt | 439 | 478 | 231 | −52 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 100.289 kr. i 2021 til 203.263 kr. i 2023 (+103 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 100 | 129 | 203 | +57 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 339.124 kr. i 2021 til 27.339 kr. i 2023 (−92 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 339 | 349 | 27 | −92 % | |
| Passiver i alt | 439 | 478 | 231 | −52 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Vejen — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.