God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Skavenvej 54, 6880 Tarm · Forberedende byggepladsarbejder
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 2,3 | 3,6 | 3,5 | 3,7 | 2,8 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 6,2 % | 8,7 % | 9,6 % | 9,5 % | 8,2 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 157,3 % | 148,4 % | 184,2 % | 173,3 % | 125,9 % | God | |
| Soliditetsgrad | 40,5 % | 40,9 % | 47,2 % | 52,1 % | 28,8 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 15,4 % | 21,4 % | 20,3 % | 18,3 % | 28,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 171.442 kr. | 210.352 kr. | 254.230 kr. | 286.681 kr. | 319.269 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 40,5 % | 40,9 % | 47,2 % | 52,1 % | 28,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 59,5 % | 59,1 % | 52,8 % | 47,9 % | 71,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 121,1 % | 110,8 % | 136,8 % | 155,2 % | 123,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 171.442 kr. i 2021 til 343.268 kr. i 2025 (+100 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 171 | 234 | 278 | 311 | 343 | +10 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 0 kr. i 2021 til 23.999 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | 24 | 24 | 24 | 24 | 0 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 95.562 kr. i 2021 til 220.344 kr. i 2025 (+131 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 96 | 169 | 198 | 228 | 220 | −3 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 93.660 kr. i 2021 til 217.232 kr. i 2025 (+132 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 94 | 166 | 197 | 217 | 217 | +0 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 73.055 kr. i 2021 til 169.346 kr. i 2025 (+132 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 73 | 129 | 154 | 169 | 169 | +0 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 80 | 190 | 134 | 390 | 291 | −25 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 80 | 190 | 134 | 390 | 291 | −25 % | |
| Varebeholdninger | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 0 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 840.702 kr. i 2021 til 1.753.849 kr. i 2025 (+109 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 841 | 962 | 1.093 | 1.244 | 1.754 | +41 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.092 | 1.287 | 1.472 | 1.388 | 1.782 | +28 % | |
| Aktiver i alt | 1.172 | 1.478 | 1.606 | 1.778 | 2.073 | +17 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 475.075 kr. i 2021 til 596.597 kr. i 2025 (+26 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 475 | 604 | 758 | 927 | 597 | −36 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 46.662 kr. i 2023 til 51.563 kr. i 2025 (+11 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | – | 47 | 37 | 52 | +41 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 694.081 kr. i 2021 til 1.415.316 kr. i 2025 (+104 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 694 | 868 | 799 | 801 | 1.415 | +77 % | |
| Passiver i alt | 1.172 | 1.478 | 1.606 | 1.778 | 2.073 | +17 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | −100 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Tarm — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ringkøbing-Skjern