God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Niverødvej 18, 2990 Nivå · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 3,9 | -0,1 | 4 | 7,8 | 4,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 6,3 % | -5,4 % | 3 % | 8,8 % | 3,6 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 13,6 % | 11,4 % | 59 % | 112,2 % | 123,9 % | God | |
| Soliditetsgrad | 50,6 % | 30,7 % | 28,7 % | 32,7 % | 28,9 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 12,5 % | -17,8 % | 10,4 % | 26,8 % | 12,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 144.268 kr. | -1.634 kr. | 124.392 kr. | 247.457 kr. | 161.551 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 50,6 % | 30,7 % | 28,7 % | 32,7 % | 28,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 49,4 % | 69,3 % | 71,3 % | 67,3 % | 71,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 13,6 % | 11,4 % | 54,4 % | 112 % | 123,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 144.268 kr. i 2021 til 161.551 kr. i 2025 (+12 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 144 | -2 | 124 | 247 | 162 | −35 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 107.092 kr. i 2021 til 125.630 kr. i 2025 (+17 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 107 | -20 | 93 | 216 | 126 | −42 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 102.194 kr. i 2021 til 90.705 kr. i 2025 (−11 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 102 | -77 | 55 | 180 | 91 | −50 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 71.262 kr. i 2021 til 61.070 kr. i 2025 (−14 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 71 | -77 | 44 | 133 | 61 | −54 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.050 | 1.308 | 1.331 | 1.299 | 1.478 | +14 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.050 | 1.308 | 1.331 | 1.299 | 1.478 | +14 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 75.715 kr. i 2021 til 239.149 kr. i 2025 (+216 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 76 | 112 | 131 | 221 | 239 | +8 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 76 | 112 | 142 | 222 | 239 | +8 % | |
| Aktiver i alt | 1.126 | 1.420 | 1.472 | 1.521 | 1.717 | +13 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 569.570 kr. i 2021 til 496.931 kr. i 2025 (−13 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 570 | 436 | 422 | 497 | 497 | +0 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 809.666 kr. i 2023 til 1.027.473 kr. i 2025 (+27 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | – | 810 | 826 | 1.027 | +24 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 556.498 kr. i 2021 til 193.093 kr. i 2025 (−65 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 556 | 984 | 240 | 198 | 193 | −2 % | |
| Passiver i alt | 1.126 | 1.420 | 1.472 | 1.521 | 1.717 | +13 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 0 kr. i 2022 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 0 | – | – | 0 | – | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nivå — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Fredensborg