Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Englandsvej 3, 8450 Hammel · Fremstilling af løfte- og håndteringsudstyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,5 | 1,6 | 2,1 | 1,7 | 1,8 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 16,2 % | 12,6 % | 20,1 % | 14,7 % | 17,2 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 335,3 % | 325,7 % | 420,4 % | 375,7 % | 363,7 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 70,5 % | 69,5 % | 76,2 % | 75,1 % | 73,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 23 % | 18,1 % | 26,3 % | 19,6 % | 23,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 554.795 kr. | 508.918 kr. | 997.346 kr. | 709.593 kr. | 922.431 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 70,5 % | 69,5 % | 76,2 % | 75,1 % | 73,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 29,5 % | 30,5 % | 23,8 % | 24,9 % | 26,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 2 % | 32,2 % | 53,8 % | 118,4 % | 74,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 1.530.704 kr. i 2021 til 1.889.219 kr. i 2025 (+23 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.531 | 1.392 | 1.899 | 1.612 | 1.889 | +17 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 975.909 kr. i 2021 til 966.788 kr. i 2025 (−1 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 976 | 883 | 902 | 902 | 967 | +7 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 528.495 kr. i 2021 til 862.791 kr. i 2025 (+63 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 528 | 498 | 986 | 675 | 863 | +28 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 527.713 kr. i 2021 til 853.563 kr. i 2025 (+62 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 528 | 506 | 1.000 | 676 | 854 | +26 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 410.697 kr. i 2021 til 665.363 kr. i 2025 (+62 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 411 | 395 | 780 | 527 | 665 | +26 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 28 | 17 | 5 | 268 | 209 | −22 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 28 | 17 | 5 | 268 | 209 | −22 % | |
| Varebeholdninger | 1.225 | 1.444 | 1.649 | 1.839 | 1.891 | +3 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 15.168 kr. i 2021 til 752.199 kr. i 2025 (+4859 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 15 | 309 | 497 | 1.044 | 752 | −28 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.507 | 3.124 | 3.881 | 3.312 | 3.661 | +11 % | |
| Aktiver i alt | 2.534 | 3.141 | 3.886 | 3.580 | 3.870 | +8 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.786.914 kr. i 2021 til 2.854.362 kr. i 2025 (+60 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.787 | 2.182 | 2.962 | 2.689 | 2.854 | +6 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 747.542 kr. i 2021 til 1.006.754 kr. i 2025 (+35 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 748 | 959 | 923 | 881 | 1.007 | +14 % | |
| Passiver i alt | 2.534 | 3.141 | 3.886 | 3.580 | 3.870 | +8 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hammel — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Favrskov