God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Stationsmestervej 83, 9200 Aalborg SV · Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 1,2 | 1,3 | 1,4 | 1,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 10,4 % | 10,2 % | 17 % | 17,2 % | 14,1 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 190,6 % | 211,9 % | 289 % | 131,5 % | 100,5 % | Tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 51,8 % | 56,4 % | 68,7 % | 34,2 % | 27,7 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 20,1 % | 18,1 % | 24,7 % | 50,2 % | 51 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 992.379 kr. | 931.992 kr. | 1.232.649 kr. | 1.230.105 kr. | 1.391.277 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 47,5 % | 54,4 % | 68,7 % | 34,2 % | 27,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 48,2 % | 43,6 % | 31,3 % | 65,8 % | 72,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 30,4 % | 86,1 % | 146,8 % | 31,2 % | 1,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 3.644.676 kr. i 2021 til 4.274.961 kr. i 2025 (+17 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.645 | 3.291 | 4.021 | 4.017 | 4.275 | +6 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 2.652.297 kr. i 2021 til 2.634.255 kr. i 2025 (−1 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.652 | 2.359 | 2.789 | 2.787 | 2.634 | −5 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 556.409 kr. i 2021 til 1.232.841 kr. i 2025 (+122 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 556 | 549 | 931 | 1.122 | 1.233 | +10 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 502.898 kr. i 2021 til 1.212.112 kr. i 2025 (+141 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 503 | 520 | 903 | 1.104 | 1.212 | +10 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 387.784 kr. i 2021 til 944.221 kr. i 2025 (+143 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 388 | 405 | 703 | 857 | 944 | +10 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 80 | 40 | 0 | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.038 | 695 | 433 | 752 | 1.954 | +160 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.118 | 735 | 433 | 752 | 1.954 | +160 % | |
| Varebeholdninger | 645 | 759 | 744 | 794 | 645 | −19 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 417.669 kr. i 2021 til 50.946 kr. i 2025 (−88 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 418 | 1.317 | 1.886 | 1.008 | 51 | −95 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.615 | 3.243 | 3.713 | 4.241 | 4.733 | +12 % | |
| Aktiver i alt | 3.733 | 3.978 | 4.146 | 4.992 | 6.687 | +34 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.933.265 kr. i 2021 til 1.850.331 kr. i 2025 (−4 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.933 | 2.244 | 2.850 | 1.706 | 1.850 | +8 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 392.195 kr. i 2021 til 0 kr. i 2023 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 392 | 187 | 0 | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.371.804 kr. i 2021 til 4.708.664 kr. i 2025 (+243 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.372 | 1.530 | 1.285 | 3.225 | 4.709 | +46 % | |
| Passiver i alt | 3.733 | 3.978 | 4.146 | 4.992 | 6.687 | +34 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 7 | 6 | 8 | 5 | 7 | +40 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Aalborg SV — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aalborg