Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Dania 52, 4700 Næstved · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 9,6 % | -12,8 % | 6,9 % | 5,8 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 11,6 % | 61 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 97,5 % | 97,6 % | 99,8 % | 99,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 9,8 % | -13,1 % | 6,9 % | 5,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 97,5 % | 97,6 % | 99,8 % | 99,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 2,5 % | 2,4 % | 0,2 % | 0,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 11,6 % | 14 % | >999 % | 967,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -20.748 kr. i 2021 til -26.087 kr. i 2024 (−26 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -21 | -28 | -26 | -26 | −2 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -28.418 kr. i 2022 til -26.087 kr. i 2024 (+8 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | -28 | – | -26 | – | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 632.463 kr. i 2021 til 297.176 kr. i 2024 (−53 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 632 | -575 | 324 | 297 | −8 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 492.741 kr. i 2021 til 286.330 kr. i 2024 (−42 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 493 | -575 | 324 | 286 | −12 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 5.144 | 4.440 | 4.523 | 4.667 | +3 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 5.144 | 4.440 | 4.523 | 4.667 | +3 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 14.917 kr. i 2021 til 204.706 kr. i 2024 (+1272 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 15 | 15 | 112 | 205 | +82 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 15 | 66 | 150 | 241 | +61 % | |
| Aktiver i alt | 5.158 | 4.506 | 4.673 | 4.909 | +5 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 5.029.783 kr. i 2021 til 4.887.650 kr. i 2024 (−3 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.030 | 4.397 | 4.662 | 4.888 | +5 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 128.675 kr. i 2021 til 21.159 kr. i 2024 (−84 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 129 | 109 | 11 | 21 | +101 % | |
| Passiver i alt | 5.158 | 4.506 | 4.673 | 4.909 | +5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | – | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Næstved — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Næstved