Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Haldsvej 28, 9970 Strandby · Murerarbejde
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,7 | 1,4 | 1,4 | 1,5 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 39,5 % | 36,9 % | 34,9 % | 43,3 % | 20,3 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 285,9 % | 276,4 % | 221,2 % | 288,1 % | 149,4 % | God | |
| Soliditetsgrad | 68,2 % | 67,5 % | 62,5 % | 69,9 % | 46,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 58 % | 54,7 % | 55,8 % | 62 % | 44 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 1.876.110 kr. | 1.708.903 kr. | 1.986.429 kr. | 2.415.730 kr. | 1.234.754 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 68,2 % | 67,5 % | 62,5 % | 69,9 % | 46,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 31,8 % | 32,5 % | 37,5 % | 30,1 % | 53,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 66,9 % | 158,5 % | 84,9 % | 82,1 % | 103,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 4.404.589 kr. i 2021 til 6.061.695 kr. i 2025 (+38 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.405 | 5.734 | 6.936 | 7.153 | 6.062 | −15 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.528.479 kr. i 2021 til 4.826.941 kr. i 2025 (+91 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.528 | 4.025 | 4.950 | 4.737 | 4.827 | +2 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 1.838.946 kr. i 2021 til 1.100.179 kr. i 2025 (−40 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.839 | 1.658 | 1.852 | 2.284 | 1.100 | −52 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 1.829.109 kr. i 2021 til 1.071.776 kr. i 2025 (−41 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.829 | 1.646 | 1.851 | 2.277 | 1.072 | −53 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 1.426.517 kr. i 2021 til 833.070 kr. i 2025 (−42 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.427 | 1.283 | 1.444 | 1.773 | 833 | −53 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 369 | 411 | 781 | 649 | 853 | +32 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 369 | 411 | 781 | 649 | 853 | +32 % | |
| Varebeholdninger | 25 | 28 | 25 | 15 | 12 | −20 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 757.615 kr. i 2021 til 2.256.839 kr. i 2025 (+198 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 758 | 1.758 | 1.290 | 982 | 2.257 | +130 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.240 | 3.065 | 3.363 | 3.446 | 3.257 | −5 % | |
| Aktiver i alt | 3.608 | 3.476 | 4.144 | 4.095 | 4.111 | +0 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 2.461.440 kr. i 2021 til 1.894.666 kr. i 2025 (−23 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.461 | 2.344 | 2.588 | 2.862 | 1.895 | −34 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.132.943 kr. i 2021 til 2.180.180 kr. i 2025 (+92 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.133 | 1.109 | 1.520 | 1.196 | 2.180 | +82 % | |
| Passiver i alt | 3.608 | 3.476 | 4.144 | 4.095 | 4.111 | +0 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 8 kr. i 2021 til 9 kr. i 2025 (+13 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 8 | 9 | 10 | 9 | 9 | 0 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Strandby — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Frederikshavn