Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Smøgen 5, 8420 Knebel · Murerarbejde
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 1 | 1 | 1,1 | 1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 4 % | 1,8 % | -10,8 % | 4,8 % | -6,3 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 130,7 % | 123,8 % | 100,2 % | 110,9 % | 93,8 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | 18,1 % | 17,6 % | 13 % | 15,9 % | 11 % | Svag | |
| Egenkapitalens forrentning | 21,9 % | 10,4 % | -83,5 % | 30,3 % | -57,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 174.420 kr. | 143.262 kr. | -100.735 kr. | 232.646 kr. | -53.680 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 18,1 % | 17,6 % | 13 % | 15,9 % | 11 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 81,9 % | 82,4 % | 87 % | 84,1 % | 89 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0 % | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 2.566.758 kr. i 2021 til 2.118.789 kr. i 2025 (−17 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.567 | 2.994 | 2.581 | 2.823 | 2.119 | −25 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 2.392.338 kr. i 2021 til 2.172.469 kr. i 2025 (−9 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.392 | 2.851 | 2.658 | 2.591 | 2.172 | −16 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 130.266 kr. i 2021 til -59.744 kr. i 2025 (−146 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 130 | 110 | -130 | 222 | -60 | −127 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 73.939 kr. i 2021 til -148.945 kr. i 2025 (−301 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 74 | 55 | -219 | 130 | -149 | −215 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 104.125 kr. i 2021 til -119.741 kr. i 2025 (−215 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 104 | 44 | -191 | 99 | -120 | −220 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 919 | 886 | 723 | 713 | 757 | +6 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 83 | 83 | 216 | 216 | 226 | +5 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.002 | 969 | 939 | 928 | 983 | +6 % | |
| Varebeholdninger | 342 | 192 | 244 | 262 | 302 | +15 % | |
| Likvide beholdninger | 0 | – | – | – | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.626 | 1.416 | 823 | 1.131 | 914 | −19 % | |
| Aktiver i alt | 2.628 | 2.385 | 1.762 | 2.059 | 1.897 | −8 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 475.440 kr. i 2021 til 208.513 kr. i 2025 (−56 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 475 | 420 | 229 | 328 | 209 | −36 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 904.930 kr. i 2021 til 714.011 kr. i 2025 (−21 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 905 | 821 | 711 | 711 | 714 | +0 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.243.735 kr. i 2021 til 974.182 kr. i 2025 (−22 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.244 | 1.144 | 822 | 1.020 | 974 | −4 % | |
| Passiver i alt | 2.628 | 2.385 | 1.762 | 2.059 | 1.897 | −8 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 6 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 6 | 7 | 6 | 5 | 0 | −100 % | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Knebel — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Syddjurs