Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Vilstrup Næsvej 71, 6100 Haderslev · Skovning
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 1,3 | 1,5 | 1,4 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 2,4 % | 5,7 % | 9,4 % | 8 % | 6,2 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 49,6 % | 79,2 % | 88,1 % | 75,8 % | 116,2 % | Tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 9,2 % | 12,9 % | 19,6 % | 18,6 % | 20,3 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 26,2 % | 43,8 % | 47,9 % | 42,8 % | 30,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 3.335.301 kr. | 5.470.229 kr. | 9.584.281 kr. | 11.120.406 kr. | 10.175.054 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 9,2 % | 12,9 % | 19,6 % | 18,6 % | 20,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 90,8 % | 87,1 % | 80,4 % | 81,4 % | 79,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 7.626.561 kr. i 2022 til 26.123.252 kr. i 2026 (+243 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 7.627 | 12.319 | 19.376 | 24.781 | 26.123 | +5 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 4.291.260 kr. i 2022 til 15.948.198 kr. i 2026 (+272 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.291 | 6.849 | 9.709 | 13.661 | 15.948 | +17 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 1.411.913 kr. i 2022 til 4.592.052 kr. i 2026 (+225 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.412 | 3.163 | 6.279 | 6.445 | 4.592 | −29 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 703.112 kr. i 2022 til 4.415.672 kr. i 2026 (+528 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 703 | 2.125 | 4.913 | 5.021 | 4.416 | −12 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 556.577 kr. i 2022 til 3.774.901 kr. i 2026 (+578 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 557 | 1.656 | 3.468 | 3.925 | 3.775 | −4 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 17.342 | 17.956 | 26.265 | 34.826 | 40.934 | +18 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 27 | 56 | 27 | 1.059 | 2.608 | +146 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 17.369 | 18.012 | 26.292 | 35.886 | 43.542 | +21 % | |
| Varebeholdninger | 973 | 2.356 | 2.153 | 4.674 | 6.876 | +47 % | |
| Likvide beholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.755 | 11.264 | 10.762 | 13.481 | 17.800 | +32 % | |
| Aktiver i alt | 23.124 | 29.275 | 37.054 | 49.367 | 61.342 | +24 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.121.538 kr. i 2022 til 12.446.346 kr. i 2026 (+487 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.122 | 3.778 | 7.246 | 9.171 | 12.446 | +36 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 8.827.718 kr. i 2022 til 30.519.469 kr. i 2026 (+246 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 8.828 | 10.231 | 15.421 | 19.600 | 30.519 | +56 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 11.600.940 kr. i 2022 til 15.314.983 kr. i 2026 (+32 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 11.601 | 14.224 | 12.214 | 17.784 | 15.315 | −14 % | |
| Passiver i alt | 23.124 | 29.275 | 37.054 | 49.367 | 61.342 | +24 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 9 kr. i 2022 til 28 kr. i 2026 (+211 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 9 | 13 | 20 | 26 | 28 | +8 % | |
17 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Haderslev — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Haderslev