God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Sanglærkevej 33, 8960 Randers SØ · Vejgodstransport
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,3 | 1,6 | 1,3 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 12 % | 12,8 % | 8,6 % | 5,8 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 129,2 % | 152,1 % | 105,5 % | 131,8 % | God | |
| Soliditetsgrad | — | 34,8 % | 43,2 % | 33,1 % | 40,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 34,4 % | 29,5 % | 26 % | 14,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 475.052 kr. | 622.495 kr. | 730.193 kr. | 723.378 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 34,8 % | 43,2 % | 33,1 % | 40,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 65,2 % | 56,8 % | 66,9 % | 59,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 41,2 % | 0 % | 0,2 % | 16,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 638.773 kr. i 2021 til 2.240.768 kr. i 2025 (+251 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 639 | 1.517 | 1.189 | 2.144 | 2.241 | +5 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 433.603 kr. i 2021 til 1.517.390 kr. i 2025 (+250 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 434 | 1.042 | 566 | 1.413 | 1.517 | +7 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 190.076 kr. i 2021 til 332.541 kr. i 2025 (+75 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 190 | 347 | 430 | 483 | 333 | −31 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 183.701 kr. i 2021 til 307.335 kr. i 2025 (+67 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 184 | 328 | 402 | 478 | 307 | −36 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 142.348 kr. i 2021 til 237.134 kr. i 2025 (+67 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 142 | 254 | 310 | 369 | 237 | −36 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 363 | 690 | 524 | 1.509 | 1.118 | −26 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 363 | 690 | 524 | 1.509 | 1.118 | −26 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | 0 | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 280.571 kr. i 2021 til 380.988 kr. i 2025 (+36 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 281 | 456 | 0 | 6 | 381 | +5990 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.107 | 1.431 | 1.905 | 2.779 | 3.002 | +8 % | |
| Aktiver i alt | 1.470 | 2.122 | 2.428 | 4.287 | 4.120 | −4 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 430.621 kr. i 2021 til 1.655.280 kr. i 2025 (+284 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 431 | 739 | 1.049 | 1.418 | 1.655 | +17 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 239.945 kr. i 2022 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 240 | 0 | – | 0 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.011.186 kr. i 2021 til 2.278.580 kr. i 2025 (+125 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.011 | 1.108 | 1.252 | 2.634 | 2.279 | −13 % | |
| Passiver i alt | 1.470 | 2.122 | 2.428 | 4.287 | 4.120 | −4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 1 kr. i 2021 til 3 kr. i 2025 (+200 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1 | 2 | 1 | 2 | 3 | +50 % | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Randers SØ — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Randers