Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Hartmannsvej 71, 2920 Charlottenlund · Anden finansiel formidling i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | — | 38,9 % | 35 % | 32,2 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | >999 % | 838,9 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | — | 99,2 % | 93,8 % | 99,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 39,2 % | 37,3 % | 32,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 99,2 % | 93,8 % | 99,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 0,8 % | 6,2 % | 0,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | 650,4 % | >999 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -5.000 kr. i 2021 til -27.629 kr. i 2025 (−453 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -5 | -5 | -6 | -8 | -28 | −242 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 6.443 kr. i 2021 til 1.583.264 kr. i 2025 (+24473 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 6 | 856 | 1.500 | 1.325 | 1.583 | +19 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 1.383 kr. i 2021 til 1.583.683 kr. i 2025 (+114411 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1 | 850 | 1.494 | 1.315 | 1.584 | +20 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 2.635 | 3.144 | 3.024 | 1.802 | 2.487 | +38 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.635 | 3.144 | 3.024 | 1.802 | 2.487 | +38 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.517.232 kr. i 2024 til 1.853.389 kr. i 2025 (+22 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | – | 1.517 | 1.853 | +22 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1 | 2 | 815 | 1.957 | 2.436 | +24 % | |
| Aktiver i alt | 2.636 | 3.146 | 3.839 | 3.759 | 4.923 | +31 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.478.953 kr. i 2021 til 4.893.179 kr. i 2025 (+97 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.479 | 3.116 | 3.810 | 3.525 | 4.893 | +39 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 156.782 kr. i 2021 til 29.351 kr. i 2025 (−81 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 157 | 30 | 29 | 233 | 29 | −87 % | |
| Passiver i alt | 2.636 | 3.146 | 3.839 | 3.759 | 4.923 | +31 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Charlottenlund — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Gentofte