Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Næstvedvej 24, 4720 Præstø · Drift af bedemandsforretninger og begravelsesvæsen
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,8 | 1,5 | 1,1 | 1,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 53,3 % | 43,3 % | 21,8 % | 3,8 % | 17,7 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 162,3 % | 285,6 % | 350,7 % | 339,4 % | 803,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 44,7 % | 66,8 % | 72,4 % | 71,2 % | 87,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 119,3 % | 64,9 % | 30,2 % | 5,3 % | 20,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 559.322 kr. | 348.052 kr. | 65.920 kr. | 256.000 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 44,7 % | 66,8 % | 72,4 % | 71,2 % | 87,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 55,3 % | 33,2 % | 27,6 % | 28,8 % | 12,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 53,4 % | 151,1 % | 195,8 % | 279,5 % | 664,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 1.088.494 kr. i 2021 til 1.191.970 kr. i 2025 (+10 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.088 | 1.219 | 1.026 | 883 | 1.192 | +35 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 645.800 kr. i 2021 til 935.970 kr. i 2025 (+45 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 646 | 660 | 678 | 817 | 936 | +15 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 442.694 kr. i 2021 til 243.000 kr. i 2025 (−45 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 443 | 550 | 335 | 53 | 243 | +359 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 437.104 kr. i 2021 til 246.239 kr. i 2025 (−44 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 437 | 540 | 330 | 58 | 246 | +327 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 339.780 kr. i 2021 til 191.336 kr. i 2025 (−44 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 340 | 420 | 254 | 44 | 191 | +336 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | 55 | 42 | 29 | 16 | −44 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 65 | 0 | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 65 | 55 | 42 | 29 | 16 | −44 % | |
| Varebeholdninger | 25 | 19 | 26 | 26 | 15 | −44 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 188.357 kr. i 2021 til 882.066 kr. i 2025 (+368 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 188 | 484 | 627 | 931 | 882 | −5 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 573 | 914 | 1.122 | 1.130 | 1.066 | −6 % | |
| Aktiver i alt | 638 | 969 | 1.164 | 1.160 | 1.083 | −7 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 284.814 kr. i 2021 til 949.922 kr. i 2025 (+234 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 285 | 648 | 843 | 826 | 950 | +15 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 352.888 kr. i 2021 til 132.773 kr. i 2025 (−62 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 353 | 320 | 320 | 333 | 133 | −60 % | |
| Passiver i alt | 638 | 969 | 1.164 | 1.160 | 1.083 | −7 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 1 kr. i 2021 til 2 kr. i 2025 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | +50 % | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Præstø — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Vordingborg