Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Høglundvej 4, 7270 Stakroge · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 14,1 % | 17,3 % | 3,2 % | 18,5 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 144,7 % | 182,3 % | 164,7 % | 326,6 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 61,6 % | 68,7 % | 70,4 % | 83,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 22,9 % | 25,2 % | 4,5 % | 22,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 61,6 % | 68,7 % | 70,4 % | 83,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 38,4 % | 31,3 % | 29,6 % | 16,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | 0,7 % | 20,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -14.051 kr. i 2022 til -15.350 kr. i 2026 (−9 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -14 | -17 | -17 | -27 | -15 | +44 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra -14.051 kr. i 2022 til -15.350 kr. i 2026 (−9 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -14 | -17 | -17 | -27 | -15 | +44 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -493.311 kr. i 2022 til 9.839.250 kr. i 2026 (+2095 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -493 | 6.291 | 8.854 | -61 | 9.839 | +16197 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 225.605 kr. i 2022 til 9.491.100 kr. i 2026 (+4107 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 226 | 5.593 | 8.200 | 1.501 | 9.491 | +532 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 16.513 | 17.630 | 20.312 | 24.395 | 23.605 | −3 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 16.513 | 17.630 | 20.312 | 24.395 | 23.605 | −3 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 103.433 kr. i 2025 til 1.708.176 kr. i 2026 (+1551 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | – | 103 | 1.708 | +1551 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 16.975 | 22.063 | 27.044 | 23.249 | 27.780 | +19 % | |
| Aktiver i alt | 33.488 | 39.693 | 47.356 | 47.644 | 51.385 | +8 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 18.949.523 kr. i 2022 til 42.880.211 kr. i 2026 (+126 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 18.950 | 24.442 | 32.523 | 33.524 | 42.880 | +28 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 14.538.056 kr. i 2022 til 8.505.039 kr. i 2026 (−41 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 14.538 | 15.251 | 14.833 | 14.120 | 8.505 | −40 % | |
| Passiver i alt | 33.488 | 39.693 | 47.356 | 47.644 | 51.385 | +8 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Stakroge — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ringkøbing-Skjern