God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Betonvej 10, 4000 Roskilde · Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 10,6 % | -4,6 % | -27,8 % | -1,1 % | 22,8 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 183,5 % | 137,6 % | 97,5 % | 97,8 % | 141,1 % | God | |
| Soliditetsgrad | 46,3 % | 31,2 % | 11,9 % | 11,6 % | 32,9 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 22,8 % | -14,7 % | -234,5 % | -9,2 % | 69,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 46,3 % | 31,2 % | 11,9 % | 11,6 % | 32,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 53,7 % | 68,8 % | 88,1 % | 88,4 % | 67,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 93,4 % | 71 % | 88,2 % | 32,3 % | 100,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 472.530 kr. i 2022 til 332.664 kr. i 2026 (−30 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 473 | 402 | 303 | 436 | 333 | −24 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 424.027 kr. i 2022 til 225.746 kr. i 2026 (−47 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 424 | 424 | 423 | 434 | 226 | −48 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 48.503 kr. i 2022 til 106.918 kr. i 2026 (+120 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 49 | -23 | -120 | 1 | 107 | +7693 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 45.472 kr. i 2022 til 106.707 kr. i 2026 (+135 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 45 | -24 | -120 | 1 | 107 | +8632 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 35.242 kr. i 2022 til 83.394 kr. i 2026 (+137 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 35 | -20 | -94 | -3 | 83 | +2567 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 5 | 23 | 48 | 43 | 20 | −55 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 5 | 23 | 48 | 43 | 20 | −55 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 167.076 kr. i 2022 til 245.352 kr. i 2026 (+47 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 167 | 211 | 264 | 91 | 245 | +171 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 328 | 409 | 292 | 274 | 345 | +26 % | |
| Aktiver i alt | 333 | 432 | 339 | 317 | 365 | +15 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 154.311 kr. i 2022 til 120.223 kr. i 2026 (−22 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 154 | 134 | 40 | 37 | 120 | +226 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 178.951 kr. i 2022 til 244.831 kr. i 2026 (+37 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 179 | 297 | 299 | 280 | 245 | −13 % | |
| Passiver i alt | 333 | 432 | 339 | 317 | 365 | +15 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
13 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Roskilde — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Roskilde