Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Enggården 8, 8990 Fårup · Engroshandel med motorkøretøjer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 10,8 % | -6,3 % | 10,1 % | -2,3 % | 2 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 131,9 % | 128,6 % | 165,5 % | 134,2 % | 120,1 % | God | |
| Soliditetsgrad | 28,4 % | 28,7 % | 45,8 % | 31,8 % | 21,1 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 38 % | -21,9 % | 22,2 % | -7,2 % | 9,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 28,4 % | 28,7 % | 45,8 % | 31,8 % | 21,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 71,6 % | 71,3 % | 54,2 % | 68,2 % | 78,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 9 % | 9,1 % | — | — | 1,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 678.540 kr. i 2021 til 578.000 kr. i 2025 (−15 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 679 | 331 | 501 | 253 | 578 | +129 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 478.860 kr. i 2021 til 284.300 kr. i 2025 (−41 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 479 | 411 | 383 | 274 | 284 | +4 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 199.680 kr. i 2021 til 293.700 kr. i 2025 (+47 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 200 | -80 | 118 | -22 | 294 | +1460 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 187.100 kr. i 2021 til 51.112 kr. i 2025 (−73 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 187 | -88 | 115 | -35 | 51 | +247 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 145.940 kr. i 2021 til 39.868 kr. i 2025 (−73 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 146 | -69 | 90 | -27 | 40 | +247 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 76 | 91 | 91 | 101 | 103 | +2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 76 | 91 | 91 | 101 | 103 | +2 % | |
| Varebeholdninger | 1.151 | 883 | 755 | 837 | 1.736 | +107 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 87.000 kr. i 2021 til 26.000 kr. i 2025 (−70 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 87 | 72 | – | – | 26 | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.274 | 1.008 | 793 | 1.086 | 1.878 | +73 % | |
| Aktiver i alt | 1.350 | 1.099 | 884 | 1.187 | 1.981 | +67 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 384.000 kr. i 2021 til 417.559 kr. i 2025 (+9 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 384 | 315 | 405 | 378 | 418 | +11 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 965.881 kr. i 2021 til 1.563.311 kr. i 2025 (+62 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 966 | 784 | 479 | 809 | 1.563 | +93 % | |
| Passiver i alt | 1.350 | 1.099 | 884 | 1.187 | 1.981 | +67 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | – | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Fårup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Mariagerfjord