God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Akeq 9, 3905 Nuussuaq · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,9 | 2,3 | 1,5 | 0,6 | 1,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 26,5 % | 21 % | 11,2 % | -7,7 % | 4,3 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 50,4 % | 116,5 % | 152,4 % | 158 % | 64,2 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 58,2 % | 74 % | 69,9 % | 79,2 % | 76,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 45,5 % | 28,4 % | 16,1 % | -9,7 % | 5,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 3.627.574 kr. | 3.049.314 kr. | 2.097.291 kr. | -586.535 kr. | 670.759 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 58,2 % | 74 % | 69,9 % | 79,2 % | 76,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 41,8 % | 26 % | 30,1 % | 20,8 % | 23,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 25,1 % | 73,5 % | 129,7 % | 131,9 % | 42,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 6.229.266 kr. i 2021 til 1.277.618 kr. i 2025 (−79 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 6.229 | 4.586 | 5.006 | 1.302 | 1.278 | −2 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 2.601.692 kr. i 2021 til 606.859 kr. i 2025 (−77 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.602 | 1.537 | 2.908 | 1.889 | 607 | −68 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 2.914.284 kr. i 2021 til 404.140 kr. i 2025 (−86 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.914 | 2.561 | 1.641 | -849 | 404 | +148 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 2.778.431 kr. i 2021 til 362.229 kr. i 2025 (−87 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.778 | 2.479 | 1.571 | -861 | 362 | +142 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 2.212.392 kr. i 2021 til 266.239 kr. i 2025 (−88 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.212 | 1.822 | 1.155 | -633 | 266 | +142 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 6.634 | 6.145 | 5.689 | 5.546 | 5.279 | −5 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 6.634 | 6.145 | 5.689 | 5.546 | 5.279 | −5 % | |
| Varebeholdninger | 408 | 360 | 103 | 95 | 238 | +151 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 858.753 kr. i 2021 til 615.881 kr. i 2025 (−28 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 859 | 1.603 | 3.902 | 2.271 | 616 | −73 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.723 | 2.540 | 4.585 | 2.720 | 930 | −66 % | |
| Aktiver i alt | 8.356 | 8.685 | 10.274 | 8.266 | 6.210 | −25 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 4.862.007 kr. i 2021 til 4.760.953 kr. i 2025 (−2 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.862 | 6.423 | 7.177 | 6.545 | 4.761 | −27 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 3.420.638 kr. i 2021 til 1.448.685 kr. i 2025 (−58 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.421 | 2.181 | 3.008 | 1.722 | 1.449 | −16 % | |
| Passiver i alt | 8.356 | 8.685 | 10.274 | 8.266 | 6.210 | −25 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 5 | 3 | 5 | 4 | 5 | +25 % | |
17 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nuussuaq — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Sermersooq