Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Falkevej 11, 6240 Løgumkloster · Anden specialiseret engroshandel i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 16,5 % | 27,6 % | 15,2 % | 10,4 % | -1,6 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 261,6 % | 208,7 % | 258,5 % | 168,8 % | 865,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 84 % | 79,4 % | 82,4 % | 60,4 % | 90,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 19,6 % | 34,7 % | 18,5 % | 17,2 % | -1,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 84 % | 79,4 % | 82,4 % | 60,4 % | 90,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 16 % | 20,6 % | 17,6 % | 39,6 % | 9,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 152,6 % | 61,5 % | 189,9 % | 146,2 % | 806,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 37.496 kr. i 2021 til 205.443 kr. i 2025 (+448 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 37 | 67 | 14 | 25 | 205 | +725 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 47.352 kr. i 2021 til 48.935 kr. i 2025 (+3 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 47 | 50 | 56 | 52 | 49 | −6 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -9.856 kr. i 2021 til 156.508 kr. i 2025 (+1688 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -10 | 17 | -42 | -27 | 157 | +673 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 105.088 kr. i 2021 til -17.414 kr. i 2025 (−117 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 105 | 234 | 118 | 115 | -17 | −115 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 107.808 kr. i 2021 til -11.262 kr. i 2025 (−110 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 108 | 232 | 124 | 114 | -11 | −110 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 381 | 479 | 446 | 366 | 110 | −70 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 381 | 479 | 446 | 366 | 110 | −70 % | |
| Varebeholdninger | 0 | 6 | 4 | 3 | 3 | 0 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 159.177 kr. i 2021 til 574.319 kr. i 2025 (+261 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 159 | 107 | 273 | 638 | 574 | −10 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 273 | 362 | 372 | 737 | 616 | −16 % | |
| Aktiver i alt | 654 | 841 | 818 | 1.103 | 726 | −34 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 549.485 kr. i 2021 til 654.970 kr. i 2025 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 549 | 667 | 674 | 666 | 655 | −2 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 104.319 kr. i 2021 til 71.196 kr. i 2025 (−32 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 104 | 173 | 144 | 437 | 71 | −84 % | |
| Passiver i alt | 654 | 841 | 818 | 1.103 | 726 | −34 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Løgumkloster — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Tønder