God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Sarupvej 38, 6470 Sydals · Engroshandel med motorcykler samt reservedele og tilbehør dertil
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,4 | 1,5 | 1,6 | 1,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 3,3 % | 6,4 % | 4,1 % | 4,5 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 202,7 % | 306,9 % | 210,8 % | 216 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 41,2 % | 46,4 % | 36,4 % | 38,9 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 8,1 % | 13,8 % | 11,3 % | 11,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 713.526 kr. | 861.249 kr. | 925.622 kr. | 913.115 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 41,2 % | 46,4 % | 36,4 % | 38,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 58,8 % | 53,6 % | 63,6 % | 61,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 1,4 % | 2 % | 0,8 % | 1,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 2.790.070 kr. i 2022 til 2.382.995 kr. i 2026 (−15 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.790 | 2.209 | 2.372 | 2.236 | 2.383 | +7 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 1.619.783 kr. i 2022 til 1.469.880 kr. i 2026 (−9 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.620 | 1.496 | 1.511 | 1.310 | 1.470 | +12 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 1.083.108 kr. i 2022 til 807.800 kr. i 2026 (−25 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.083 | 603 | 758 | 821 | 808 | −2 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 1.001.820 kr. i 2022 til 578.050 kr. i 2026 (−42 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.002 | 418 | 812 | 505 | 578 | +15 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 780.282 kr. i 2022 til 450.430 kr. i 2026 (−42 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 780 | 325 | 632 | 393 | 450 | +15 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 2.895 | 3.119 | 3.016 | 2.929 | 2.824 | −4 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.895 | 3.119 | 3.016 | 2.929 | 2.824 | −4 % | |
| Varebeholdninger | 5.531 | 5.644 | 5.995 | 6.025 | 6.540 | +9 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 63.038 kr. i 2022 til 40.324 kr. i 2026 (−36 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 63 | 46 | 44 | 26 | 40 | +55 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 6.668 | 6.648 | 6.890 | 6.657 | 7.287 | +9 % | |
| Aktiver i alt | 9.562 | 9.768 | 9.906 | 9.587 | 10.111 | +5 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 3.795.575 kr. i 2022 til 3.937.981 kr. i 2026 (+4 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.796 | 4.021 | 4.594 | 3.488 | 3.938 | +13 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 2.716.930 kr. i 2022 til 2.753.228 kr. i 2026 (+1 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.717 | 2.422 | 3.011 | 2.889 | 2.753 | −5 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 3.003.859 kr. i 2022 til 3.373.226 kr. i 2026 (+12 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.004 | 3.281 | 2.245 | 3.158 | 3.373 | +7 % | |
| Passiver i alt | 9.562 | 9.768 | 9.906 | 9.587 | 10.111 | +5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 5 kr. i 2022 til 3 kr. i 2026 (−40 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5 | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 % | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Sydals — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Sønderborg