Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Hovedvejen 31, 5500 Middelfart · Maskinforarbejdning af metal
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 2,2 | 1,2 | 1 | 1,2 | 1,6 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 70,3 % | 9,2 % | -2 % | 13,8 % | 26,1 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 224 % | 195,8 % | 203 % | 277 % | 285,9 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 60,9 % | 55 % | 57 % | 67 % | 64,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 115,5 % | 16,8 % | -3,5 % | 20,6 % | 40,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 3.131.721 kr. | 440.040 kr. | -56.363 kr. | 644.243 kr. | 1.904.405 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 60,9 % | 55 % | 57 % | 67 % | 64,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 39,1 % | 45 % | 43 % | 33 % | 35,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0 % | 3,3 % | 1,4 % | 27,6 % | 122,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 5.582.875 kr. i 2021 til 4.749.666 kr. i 2025 (−15 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.583 | 2.885 | 2.722 | 3.460 | 4.750 | +37 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.451.154 kr. i 2021 til 2.845.261 kr. i 2025 (+16 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.451 | 2.445 | 2.779 | 2.816 | 2.845 | +1 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 3.100.713 kr. i 2021 til 1.840.422 kr. i 2025 (−41 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.101 | 403 | -65 | 604 | 1.840 | +205 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 3.100.824 kr. i 2021 til 1.831.699 kr. i 2025 (−41 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.101 | 400 | -77 | 579 | 1.832 | +217 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 2.418.090 kr. i 2021 til 1.415.380 kr. i 2025 (−41 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.418 | 311 | -61 | 450 | 1.415 | +215 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | 0 | 0 | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 603 | 566 | 576 | 536 | 883 | +65 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 603 | 566 | 576 | 536 | 883 | +65 % | |
| Varebeholdninger | 1.522 | 1.461 | 1.299 | 1.237 | 1.627 | +32 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 426 kr. i 2021 til 1.944.372 kr. i 2025 (+456325 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 47 | 17 | 272 | 1.944 | +615 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.836 | 2.805 | 2.471 | 2.728 | 4.535 | +66 % | |
| Aktiver i alt | 3.439 | 3.371 | 3.047 | 3.264 | 5.418 | +66 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.093.522 kr. i 2021 til 3.476.337 kr. i 2025 (+66 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.094 | 1.854 | 1.736 | 2.186 | 3.476 | +59 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 0 kr. i 2021 til 244.466 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | – | – | – | 244 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.266.297 kr. i 2021 til 1.586.035 kr. i 2025 (+25 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.266 | 1.432 | 1.217 | 985 | 1.586 | +61 % | |
| Passiver i alt | 3.439 | 3.371 | 3.047 | 3.264 | 5.418 | +66 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 6 kr. i 2021 til 7 kr. i 2025 (+17 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 | +17 % | |
14 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Middelfart — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Middelfart