Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Ålandsvej 2, 8800 Viborg · Drift af køreskoler
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,9 | 1,7 | 1,9 | 2,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 8 % | 3,3 % | 5,4 % | 11,7 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 579,2 % | 678,6 % | 637,9 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 42,9 % | 46,7 % | 51,8 % | 57,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 18,5 % | 7 % | 10,5 % | 20,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 401.273 kr. | 364.333 kr. | 400.390 kr. | 507.773 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 42,9 % | 46,7 % | 51,8 % | 57,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 57,1 % | 53,3 % | 48,2 % | 42,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 199,5 % | 289,8 % | 89,9 % | 149,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 482.873 kr. i 2021 til 722.227 kr. i 2025 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 483 | 598 | 555 | 578 | 722 | +25 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 213.346 kr. i 2021 til 214.454 kr. i 2025 (+1 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 213 | 197 | 190 | 178 | 214 | +20 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 127.967 kr. i 2021 til 384.442 kr. i 2025 (+200 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 128 | 277 | 225 | 279 | 384 | +38 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 120.908 kr. i 2021 til 536.290 kr. i 2025 (+344 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 121 | 323 | 132 | 219 | 536 | +144 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 94.289 kr. i 2021 til 418.307 kr. i 2025 (+344 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 94 | 252 | 103 | 171 | 418 | +144 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.348 | 1.223 | 1.098 | 977 | 1.184 | +21 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.348 | 1.223 | 1.098 | 977 | 1.184 | +21 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 703.369 kr. i 2021 til 557.908 kr. i 2025 (−21 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 703 | 747 | 1.017 | 288 | 558 | +94 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | – | 2.031 | 2.176 | 2.380 | +9 % | |
| Aktiver i alt | 2.994 | 3.166 | 3.129 | 3.153 | 3.564 | +13 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.107.694 kr. i 2021 til 2.051.582 kr. i 2025 (+85 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.108 | 1.359 | 1.462 | 1.633 | 2.052 | +26 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 1.412.915 kr. i 2021 til 1.039.158 kr. i 2025 (−26 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.413 | 1.311 | 1.208 | 1.105 | 1.039 | −6 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 340.357 kr. i 2021 til 373.084 kr. i 2025 (+10 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 340 | 375 | 351 | 321 | 373 | +16 % | |
| Passiver i alt | 2.994 | 3.166 | 3.129 | 3.153 | 3.564 | +13 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
19 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Viborg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Viborg