Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Nerievej 1, 2900 Hellerup · Arkitektaktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 1,6 | 1,6 | 1,6 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | 32,8 % | 30,2 % | 35,8 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 211,4 % | 192,5 % | 259,8 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | — | 56,3 % | 52,5 % | 65,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 58,3 % | 57,6 % | 54,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 1.575.304 kr. | 1.548.766 kr. | 1.489.848 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 56,3 % | 52,5 % | 65,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 43,7 % | 47,5 % | 34,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 143,3 % | 131,8 % | 141,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 3.167.810 kr. i 2021 til 3.739.441 kr. i 2025 (+18 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.168 | 3.399 | 4.049 | 3.928 | 3.739 | −5 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 1.730.315 kr. i 2021 til 2.249.593 kr. i 2025 (+30 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.730 | 1.896 | 2.473 | 2.379 | 2.250 | −5 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 1.405.570 kr. i 2021 til 1.426.246 kr. i 2025 (+1 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.406 | 1.477 | 1.556 | 1.481 | 1.426 | −4 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.394.400 kr. i 2021 til 1.448.931 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.394 | 1.471 | 1.575 | 1.579 | 1.449 | −8 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 1.087.149 kr. i 2021 til 1.125.780 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.087 | 1.147 | 1.227 | 1.230 | 1.126 | −8 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 50 | 50 | 310 | 346 | 336 | −3 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 50 | 50 | 310 | 346 | 336 | −3 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.969.928 kr. i 2021 til 1.526.751 kr. i 2025 (−22 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.970 | 1.942 | 2.325 | 2.551 | 1.527 | −40 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.543 | 2.840 | 3.429 | 3.726 | 2.805 | −25 % | |
| Aktiver i alt | 2.593 | 2.890 | 3.740 | 4.072 | 3.142 | −23 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.732.245 kr. i 2021 til 2.061.898 kr. i 2025 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.732 | 1.879 | 2.106 | 2.136 | 2.062 | −3 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 860.359 kr. i 2021 til 1.079.728 kr. i 2025 (+25 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 860 | 1.011 | 1.622 | 1.936 | 1.080 | −44 % | |
| Passiver i alt | 2.593 | 2.890 | 3.740 | 4.072 | 3.142 | −23 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 3 kr. i 2021 til 4 kr. i 2025 (+33 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 0 % | |
23 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hellerup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Gentofte