Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Thoravej 7, 2400 København NV · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | -3,1 % | -2,3 % | -9,9 % | 51,7 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 516,3 % | 316,8 % | 302,1 % | 136,1 % | God | |
| Soliditetsgrad | — | 1 % | -1,5 % | -11,4 % | 26,5 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | — | -301,7 % | 158,1 % | 86,5 % | 195,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 1 % | -1,5 % | -11,4 % | 26,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 99 % | 101,5 % | 111,4 % | 73,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 2,8 % | 0,1 % | 0,6 % | 0,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -303.437 kr. i 2021 til -9.544 kr. i 2025 (+97 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -303 | -9 | -10 | -65 | -10 | +85 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 50.000 kr. i 2021 til 0 kr. i 2022 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 50 | 0 | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -353.437 kr. i 2021 til -8.510 kr. i 2022 (+98 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -353 | -9 | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -355.645 kr. i 2021 til 148.040 kr. i 2025 (+142 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -356 | -17 | -15 | -62 | 148 | +337 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -355.645 kr. i 2021 til 148.040 kr. i 2025 (+142 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -356 | -17 | -15 | -62 | 148 | +337 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | 0 | 0 | 0 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | 0 | 0 | 0 | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 96.513 kr. i 2021 til 574 kr. i 2025 (−99 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 97 | 3 | 0 | 1 | 1 | −58 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 667 | 542 | 663 | 632 | 286 | −55 % | |
| Aktiver i alt | 667 | 542 | 663 | 632 | 286 | −55 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 22.692 kr. i 2021 til 75.882 kr. i 2025 (+234 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 23 | 6 | -10 | -72 | 76 | +205 % | |
| Langfristet gæld i alt | 74 | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 157.822 kr. i 2021 til 210.313 kr. i 2025 (+33 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 158 | 105 | 209 | 209 | 210 | +1 % | |
| Passiver i alt | 667 | 542 | 663 | 632 | 286 | −55 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 0 kr. i 2021 til 1 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | |
23 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København NV — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København