Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2023.
Asgårdsvej 88, 4100 Ringsted · Malerforretninger
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2023.
Seneste regnskabsår 2023
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | -1,5 | 1,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 9,8 % | -28,8 % | 0,2 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 727,1 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 81,8 % | 92,8 % | 96,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 11,9 % | -31,1 % | 0,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 142.522 kr. | -187.314 kr. | 6.126 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 81,8 % | 92,8 % | 96,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 18,2 % | 7,2 % | 3,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 592,1 % | >999 % | >999 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | Ændring2022 → 2023 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 830.467 kr. i 2021 til 24.307 kr. i 2023 (−97 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 830 | -118 | 24 | +121 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 687.945 kr. i 2021 til 18.181 kr. i 2023 (−97 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 688 | 70 | 18 | −74 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 133.994 kr. i 2021 til 6.126 kr. i 2023 (−95 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 134 | -196 | 6 | +103 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 133.143 kr. i 2021 til 1.191 kr. i 2023 (−99 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 133 | -201 | 1 | +101 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 103.864 kr. i 2021 til 1.191 kr. i 2023 (−99 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 104 | -207 | 1 | +101 % | |
| Balance | |||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 22 | 14 | 0 | −100 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 150 | 150 | 150 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 172 | 164 | 150 | −9 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 726.898 kr. i 2021 til 529.041 kr. i 2023 (−27 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 727 | 532 | 529 | −1 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 893 | 553 | 539 | −2 % | |
| Aktiver i alt | 1.065 | 716 | 689 | −4 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 871.689 kr. i 2021 til 666.237 kr. i 2023 (−24 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 872 | 665 | 666 | +0 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 70.665 kr. i 2021 til 0 kr. i 2022 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 71 | 0 | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 122.758 kr. i 2021 til 23.107 kr. i 2023 (−81 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 123 | 51 | 23 | −55 % | |
| Passiver i alt | 1.065 | 716 | 689 | −4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 2 kr. i 2021 til 0 kr. i 2023 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2 | 1 | 0 | −100 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Ringsted — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ringsted