Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Krøsbærvej 3, 7330 Brande · Maleraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 1,2 | 1,2 | 1,2 | 1,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 18,7 % | 24 % | 17,1 % | 14,9 % | 33,5 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 137,8 % | 162,4 % | 154,5 % | 158,2 % | 205 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 31,5 % | 36,3 % | 29,2 % | 30,8 % | 43,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 59,2 % | 66,2 % | 58,6 % | 48,2 % | 77 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 79.656 kr. | 131.400 kr. | 210.414 kr. | 178.054 kr. | 626.186 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 31,5 % | 36,3 % | 29,2 % | 30,8 % | 43,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 68,5 % | 63,7 % | 70,8 % | 69,2 % | 56,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 36,4 % | 9,1 % | 13,7 % | 68 % | 71,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 781.908 kr. i 2021 til 2.825.807 kr. i 2025 (+261 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 782 | 949 | 1.122 | 1.097 | 2.826 | +158 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 702.252 kr. i 2021 til 2.199.621 kr. i 2025 (+213 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 702 | 818 | 912 | 918 | 2.200 | +139 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 75.281 kr. i 2021 til 590.017 kr. i 2025 (+684 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 75 | 127 | 191 | 144 | 590 | +311 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 74.519 kr. i 2021 til 578.675 kr. i 2025 (+677 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 75 | 123 | 177 | 132 | 579 | +337 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 58.129 kr. i 2021 til 447.254 kr. i 2025 (+669 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 58 | 94 | 131 | 98 | 447 | +355 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 18 | 13 | 229 | 194 | 243 | +25 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 18 | 13 | 229 | 194 | 243 | +25 % | |
| Varebeholdninger | 38 | 19 | 20 | 5 | 5 | +2 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 77.487 kr. i 2021 til 383.102 kr. i 2025 (+394 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 77 | 21 | 48 | 200 | 383 | +91 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 294 | 379 | 536 | 466 | 1.092 | +134 % | |
| Aktiver i alt | 311 | 392 | 765 | 660 | 1.335 | +102 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 98.129 kr. i 2021 til 580.988 kr. i 2025 (+492 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 98 | 142 | 223 | 204 | 581 | +185 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 16.390 kr. i 2022 til 198.700 kr. i 2025 (+1112 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 16 | 173 | 141 | 199 | +41 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 213.092 kr. i 2021 til 532.650 kr. i 2025 (+150 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 213 | 233 | 347 | 295 | 533 | +81 % | |
| Passiver i alt | 311 | 392 | 765 | 660 | 1.335 | +102 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | – | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Brande — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ikast-Brande