God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Møgelbjerg 32, 8500 Grenaa · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | 2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 172,4 % | 170,9 % | 150,6 % | 13,3 % | 17,4 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 677,5 % | >999 % | >999 % | 3,9 % | 43,3 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 90,2 % | 95,9 % | 96,4 % | 26 % | 39,7 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 191 % | 178,3 % | 156,2 % | 51,3 % | 43,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 116.326 kr. | — | — | 119.258 kr. | 26.704 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 90,2 % | 95,9 % | 96,4 % | 26 % | 39,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 9,8 % | 4,1 % | 3,6 % | 74 % | 60,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 677,5 % | >999 % | >999 % | 3,8 % | 2,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste | – | – | – | – | 27 | – | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 116.326 kr. i 2021 til 13.367 kr. i 2025 (−89 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 116 | 127 | 128 | 109 | 13 | −88 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 112.207 kr. i 2021 til 84.350 kr. i 2024 (−25 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 112 | 124 | 125 | 84 | – | – | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 112.207 kr. i 2021 til 128.547 kr. i 2025 (+15 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 112 | 124 | 125 | 84 | 129 | +52 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | – | 603 | 590 | −2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 22 | 22 | 22 | 22 | 32 | +45 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 22 | 22 | 22 | 625 | 622 | −1 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 43.100 kr. i 2021 til 6.038 kr. i 2025 (−86 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 43 | 50 | 61 | 8 | 6 | −26 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 43 | 50 | 61 | 8 | 115 | +1288 % | |
| Aktiver i alt | 65 | 72 | 83 | 634 | 737 | +16 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 58.738 kr. i 2021 til 293.120 kr. i 2025 (+399 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 59 | 69 | 80 | 165 | 293 | +78 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 255.606 kr. i 2024 til 178.251 kr. i 2025 (−30 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | – | 256 | 178 | −30 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 6.362 kr. i 2021 til 266.108 kr. i 2025 (+4083 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 6 | 3 | 3 | 214 | 266 | +25 % | |
| Passiver i alt | 65 | 72 | 83 | 634 | 737 | +16 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 0 kr. i 2023 til 1 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | 0 | 1 | 1 | 0 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Grenaa — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Norddjurs