Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Sølvagervej 1, 6560 Sommersted · Udlejning og leasing af landbrugsmaskiner og -udstyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 0,8 | 0,7 | 1,5 | 1,6 | 1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 2,3 % | 5 % | 4,7 % | 13,7 % | 5,2 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 99,2 % | 98,5 % | 96 % | 96 % | 99,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 2,3 % | 5 % | 4,9 % | 14,3 % | 5,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 23.510 kr. | 19.736 kr. | 7.354 kr. | 43.441 kr. | 27.333 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 99,2 % | 98,5 % | 96 % | 96 % | 99,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 0,8 % | 1,5 % | 4 % | 4 % | 0,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 23.510 kr. i 2022 til 27.333 kr. i 2026 (+16 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 24 | 20 | 46 | 43 | 27 | −37 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -6.252 kr. i 2022 til -667 kr. i 2026 (+89 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -6 | -10 | -23 | 15 | -1 | −104 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 266.941 kr. i 2022 til 2.559.816 kr. i 2026 (+859 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 267 | 611 | 775 | 2.122 | 2.560 | +21 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 268.261 kr. i 2022 til 2.376.217 kr. i 2026 (+786 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 268 | 599 | 604 | 2.046 | 2.376 | +16 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 187 | 158 | 197 | 169 | 141 | −17 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 7.059 | 3.008 | 3.008 | 3.008 | 31.976 | +963 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 7.246 | 3.166 | 3.205 | 3.177 | 32.117 | +911 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 2.690.660 kr. i 2022 til 6.403.522 kr. i 2026 (+138 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.691 | 7.449 | 8.002 | 10.121 | 6.404 | −37 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.289 | 8.938 | 9.725 | 11.751 | 13.680 | +16 % | |
| Aktiver i alt | 11.535 | 12.104 | 12.930 | 14.928 | 45.797 | +207 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 11.442.971 kr. i 2022 til 45.536.158 kr. i 2026 (+298 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 11.443 | 11.928 | 12.414 | 14.338 | 45.536 | +218 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 151.404 kr. i 2024 til 216.131 kr. i 2026 (+43 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | – | 151 | 44 | 216 | +390 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 92.238 kr. i 2022 til 30.095 kr. i 2026 (−67 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 92 | 176 | 351 | 531 | 30 | −94 % | |
| Passiver i alt | 11.535 | 12.104 | 12.930 | 14.928 | 45.797 | +207 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Sommersted — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Haderslev