Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Engparken 4, 4550 Asnæs · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 2 | 2,7 | 1,9 | 2,4 | 2,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 25,6 % | 34,1 % | 23,5 % | 26,3 % | 23,9 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 312,5 % | 250,6 % | 259,3 % | 267,1 % | 240,3 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 69,2 % | 60,7 % | 61,8 % | 62,6 % | 58,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 37 % | 56,1 % | 37,9 % | 42 % | 40,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 1.266.642 kr. | 2.650.779 kr. | 1.334.517 kr. | 1.570.606 kr. | 1.658.230 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 69,2 % | 60,7 % | 61,8 % | 62,6 % | 58,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 30,8 % | 39,3 % | 38,2 % | 37,4 % | 41,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 160,4 % | 228,2 % | 242,8 % | 207,7 % | 219,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 2.419.221 kr. i 2021 til 2.760.499 kr. i 2025 (+14 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.419 | 4.140 | 2.670 | 2.613 | 2.760 | +6 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 1.152.579 kr. i 2021 til 1.102.269 kr. i 2025 (−4 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.153 | 1.490 | 1.335 | 1.042 | 1.102 | +6 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 1.204.756 kr. i 2021 til 1.658.230 kr. i 2025 (+38 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.205 | 2.603 | 1.287 | 1.531 | 1.658 | +8 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.184.358 kr. i 2021 til 1.614.425 kr. i 2025 (+36 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.184 | 2.615 | 1.281 | 1.515 | 1.614 | +7 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 923.798 kr. i 2021 til 1.256.548 kr. i 2025 (+36 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 924 | 2.040 | 999 | 1.181 | 1.257 | +6 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 136 | 88 | 40 | 0 | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 136 | 91 | 43 | 3 | 3 | 0 % | |
| Varebeholdninger | 408 | 3 | 3 | 11 | 6 | −40 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.781.753 kr. i 2021 til 4.795.635 kr. i 2025 (+169 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.782 | 5.371 | 3.950 | 3.495 | 4.796 | +37 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.471 | 5.898 | 4.218 | 4.496 | 5.257 | +17 % | |
| Aktiver i alt | 3.606 | 5.989 | 4.261 | 4.499 | 5.260 | +17 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.495.686 kr. i 2021 til 3.072.373 kr. i 2025 (+23 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.496 | 3.635 | 2.634 | 2.816 | 3.072 | +9 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.110.727 kr. i 2021 til 2.187.728 kr. i 2025 (+97 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.111 | 2.354 | 1.626 | 1.683 | 2.188 | +30 % | |
| Passiver i alt | 3.606 | 5.989 | 4.261 | 4.499 | 5.260 | +17 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 % | |
10 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Asnæs — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Odsherred