Meget svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Hulvejen 2, 4000 Roskilde · Engroshandel med kufferter og lædervarer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | -12,9 % | 13,5 % | -4,5 % | -22,9 % | 10,5 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | -14,1 % | 12,9 % | -5,2 % | -24,3 % | 9,5 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | -10,7 | 21,8 | -6,7 | -15,4 | 10,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -11,6 % | 14,1 % | -6,7 % | -17,1 % | 7,4 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 87,7 % | 106 % | 101,2 % | 87,1 % | 96,9 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | -9,5 % | 7,6 % | 2,9 % | -13,6 % | -3,2 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 123,2 % | 185,4 % | -229,6 % | 126 % | -230,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -41.806 kr. | 85.699 kr. | -26.261 kr. | -60.503 kr. | 39.485 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | -9,5 % | 7,6 % | 2,9 % | -13,6 % | -3,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 109,5 % | 92,4 % | 97,1 % | 113,6 % | 103,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 6,4 % | 38,3 % | 12,2 % | 3,9 % | 4,1 % | Ingen vurdering |
negativ egenkapital er reduceret; point efter andel af underskuddet der er lukket
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 324.928 kr. i 2021 til 374.872 kr. i 2025 (+15 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 325 | 634 | 581 | 265 | 375 | +42 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -41.806 kr. i 2021 til 39.485 kr. i 2025 (+194 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -42 | 86 | -26 | -61 | 39 | +165 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -45.731 kr. i 2021 til 35.560 kr. i 2025 (+178 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -46 | 82 | -30 | -64 | 36 | +155 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -46.020 kr. i 2021 til 35.560 kr. i 2025 (+177 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -46 | 81 | -30 | -64 | 36 | +155 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -46.020 kr. i 2021 til 35.560 kr. i 2025 (+177 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -46 | 81 | -30 | -64 | 36 | +155 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 16 | 12 | 8 | 4 | 0 | −100 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 16 | 12 | 8 | 4 | 0 | −100 % | |
| Varebeholdninger | 149 | 147 | 159 | 154 | 252 | +63 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 27.699 kr. i 2021 til 20.294 kr. i 2025 (−27 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 28 | 203 | 54 | 17 | 20 | +21 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 379 | 563 | 446 | 372 | 477 | +28 % | |
| Aktiver i alt | 395 | 575 | 454 | 376 | 477 | +27 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra -37.363 kr. i 2021 til -15.432 kr. i 2025 (+59 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -37 | 44 | 13 | -51 | -15 | +70 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 432.506 kr. i 2021 til 492.856 kr. i 2025 (+14 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 433 | 531 | 441 | 427 | 493 | +15 % | |
| Passiver i alt | 395 | 575 | 454 | 376 | 477 | +27 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | – | – | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Roskilde — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Roskilde