Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Rovsingsgade 68, 2100 København Ø · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 97,6 % | 69,8 % | 11,6 % | 1,9 % | 0,7 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,1 % | 1 % | 0 % | 0 % | 0 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 46,7 % | 83,1 % | 84,5 % | 83,9 % | 83,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 208,7 % | 84,1 % | 13,7 % | 2,3 % | 0,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 46,7 % | 83,1 % | 84,5 % | 83,9 % | 83,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 53,3 % | 16,9 % | 15,5 % | 16,1 % | 16,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0,1 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -7.301 kr. i 2021 til -10.125 kr. i 2025 (−39 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -7 | -15 | -7 | -10 | -10 | +1 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | -10 | – | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 649.691 kr. i 2021 til 18.930 kr. i 2025 (−97 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 650 | 1.641 | 310 | 54 | 19 | −65 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 649.691 kr. i 2021 til 18.930 kr. i 2025 (−97 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 650 | 1.641 | 310 | 54 | 19 | −65 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 665 | 2.346 | 2.679 | 2.759 | 2.802 | +2 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 665 | 2.346 | 2.679 | 2.759 | 2.802 | +2 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 510 kr. i 2021 til 50 kr. i 2025 (−90 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | −4 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | −7 % | |
| Aktiver i alt | 666 | 2.350 | 2.679 | 2.760 | 2.802 | +2 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 311.298 kr. i 2021 til 2.335.058 kr. i 2025 (+650 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 311 | 1.953 | 2.262 | 2.316 | 2.335 | +1 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 354.708 kr. i 2021 til 466.850 kr. i 2025 (+32 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 355 | 397 | 416 | 443 | 467 | +5 % | |
| Passiver i alt | 666 | 2.350 | 2.679 | 2.760 | 2.802 | +2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København Ø — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København