God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Indkildevej 2A, 9210 Aalborg SØ · Optikeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,6 | 1,2 | — | 1,4 | 1,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 44,3 % | 15,8 % | — | 36,6 % | 37,6 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 204,3 % | 81,7 % | — | 97,7 % | 87,9 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | 51,2 % | 23,7 % | — | 29,9 % | 27,1 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 86,5 % | 66,5 % | — | 122,4 % | 138,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 1.389.085 kr. | 648.638 kr. | — | 1.670.215 kr. | 1.649.007 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 51,2 % | 23,7 % | — | 29,9 % | 27,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 48,8 % | 76,3 % | — | 70,1 % | 72,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 165,7 % | 38,7 % | — | 67,6 % | 56,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 3.605.861 kr. i 2022 til 4.516.008 kr. i 2026 (+25 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.606 | 3.367 | – | 4.202 | 4.516 | +7 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.216.776 kr. i 2022 til 2.803.780 kr. i 2026 (+26 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.217 | 2.718 | – | 2.531 | 2.804 | +11 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 1.295.054 kr. i 2022 til 1.220.726 kr. i 2026 (−6 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.295 | 464 | – | 1.287 | 1.221 | −5 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 1.285.954 kr. i 2022 til 1.214.943 kr. i 2026 (−6 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.286 | 446 | – | 1.279 | 1.215 | −5 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 1.003.044 kr. i 2022 til 949.745 kr. i 2026 (−5 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.003 | 352 | – | 1.000 | 950 | −5 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 8 | 1.340 | – | 1.210 | 1.073 | −11 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 8 | 1.340 | – | 1.210 | 1.073 | −11 % | |
| Varebeholdninger | 188 | 168 | – | 200 | 228 | +14 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.831.064 kr. i 2022 til 933.822 kr. i 2026 (−49 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.831 | 420 | – | 1.051 | 934 | −11 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.257 | 889 | – | 1.518 | 1.453 | −4 % | |
| Aktiver i alt | 2.265 | 2.229 | – | 2.728 | 2.526 | −7 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.160.044 kr. i 2022 til 684.676 kr. i 2026 (−41 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.160 | 529 | – | 817 | 685 | −16 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 0 kr. i 2022 til 111.482 kr. i 2026. Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 0 | 570 | – | 272 | 111 | −59 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.105.001 kr. i 2022 til 1.653.509 kr. i 2026 (+50 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.105 | 1.087 | – | 1.555 | 1.654 | +6 % | |
| Passiver i alt | 2.265 | 2.229 | – | 2.728 | 2.526 | −7 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 5 kr. i 2022 til 6 kr. i 2026 (+20 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5 | 6 | – | 6 | 6 | 0 % | |
9 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Aalborg SØ — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aalborg