Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Indkildevej 2A, 9210 Aalborg SØ · Optikeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,7 | 1,5 | — | 1,9 | 1,7 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 44,1 % | 48,9 % | — | 56,9 % | 67,7 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 137,7 % | 159,2 % | — | 110,2 % | 101,7 % | Tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 47,4 % | 43,9 % | — | 54,4 % | 48 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 93,1 % | 111,5 % | — | 104,6 % | 141,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 1.648.690 kr. | 1.452.057 kr. | — | 2.075.482 kr. | 1.991.444 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 47,4 % | 43,9 % | — | 54,4 % | 48 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 52,6 % | 56,1 % | — | 45,6 % | 52 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 102 % | 111,8 % | — | 71,9 % | 60,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 2.969.312 kr. i 2022 til 4.103.824 kr. i 2026 (+38 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.969 | 2.980 | – | 3.721 | 4.104 | +10 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 1.320.622 kr. i 2022 til 2.112.380 kr. i 2026 (+60 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.321 | 1.528 | – | 1.646 | 2.112 | +28 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 1.228.461 kr. i 2022 til 1.686.990 kr. i 2026 (+37 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.228 | 1.032 | – | 1.774 | 1.687 | −5 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.220.833 kr. i 2022 til 1.688.789 kr. i 2026 (+38 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.221 | 1.030 | – | 1.760 | 1.689 | −4 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 952.249 kr. i 2022 til 1.317.348 kr. i 2026 (+38 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 952 | 803 | – | 1.373 | 1.317 | −4 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 595 | 175 | – | 1.200 | 919 | −23 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 595 | 175 | – | 1.200 | 919 | −23 % | |
| Varebeholdninger | 200 | 197 | – | 215 | 206 | −4 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.156.851 kr. i 2022 til 613.492 kr. i 2026 (−47 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.157 | 1.030 | – | 790 | 613 | −22 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.562 | 1.466 | – | 1.212 | 1.026 | −15 % | |
| Aktiver i alt | 2.157 | 1.642 | – | 2.412 | 1.945 | −19 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.022.815 kr. i 2022 til 933.198 kr. i 2026 (−9 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.023 | 721 | – | 1.313 | 933 | −29 % | |
| Langfristet gæld i alt | 0 | – | – | 0 | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.134.178 kr. i 2022 til 1.009.181 kr. i 2026 (−11 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.134 | 921 | – | 1.099 | 1.009 | −8 % | |
| Passiver i alt | 2.157 | 1.642 | – | 2.412 | 1.945 | −19 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 3 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3 | 3 | – | 0 | 0 | – | |
8 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Aalborg SØ — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aalborg