Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Indkildevej 2A, 9210 Aalborg SØ · Optikeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,8 | 1,5 | — | 1,5 | 1,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 44,1 % | 39,3 % | — | 41,3 % | 43,2 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 102,4 % | 112,5 % | — | 129,4 % | 128,8 % | God | |
| Soliditetsgrad | 27,7 % | 31,7 % | — | 34,9 % | 36,2 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 159,6 % | 124 % | — | 118,2 % | 119,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 2.234.639 kr. | 1.882.711 kr. | — | 2.162.767 kr. | 2.263.715 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 27,7 % | 31,7 % | — | 34,9 % | 36,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 72,3 % | 68,3 % | — | 65,1 % | 63,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 67,6 % | 60,1 % | — | 78,9 % | 87,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 5.198.196 kr. i 2022 til 5.682.755 kr. i 2026 (+9 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.198 | 4.726 | – | 5.401 | 5.683 | +5 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.676.477 kr. i 2022 til 3.419.040 kr. i 2026 (+28 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.676 | 2.844 | – | 3.199 | 3.419 | +7 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 2.026.344 kr. i 2022 til 1.798.487 kr. i 2026 (−11 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.026 | 1.518 | – | 1.739 | 1.798 | +3 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 2.017.336 kr. i 2022 til 1.800.221 kr. i 2026 (−11 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.017 | 1.515 | – | 1.764 | 1.800 | +2 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 1.576.467 kr. i 2022 til 1.405.106 kr. i 2026 (−11 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.576 | 1.184 | – | 1.377 | 1.405 | +2 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.534 | 1.170 | – | 1.210 | 745 | −38 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.534 | 1.170 | – | 1.210 | 745 | −38 % | |
| Varebeholdninger | 248 | 197 | – | 239 | 238 | −1 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.345.239 kr. i 2022 til 1.700.270 kr. i 2026 (+26 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.345 | 984 | – | 1.296 | 1.700 | +31 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.038 | 1.842 | – | 2.125 | 2.509 | +18 % | |
| Aktiver i alt | 3.572 | 3.012 | – | 3.335 | 3.254 | −2 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 987.916 kr. i 2022 til 1.177.155 kr. i 2026 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 988 | 955 | – | 1.165 | 1.177 | +1 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 593.668 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 594 | 420 | – | 442 | 0 | −100 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.990.606 kr. i 2022 til 1.948.252 kr. i 2026 (−2 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.991 | 1.637 | – | 1.642 | 1.948 | +19 % | |
| Passiver i alt | 3.572 | 3.012 | – | 3.335 | 3.254 | −2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 6 | 6 | – | 6 | 6 | 0 % | |
10 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Aalborg SØ — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aalborg