God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Sneppevej 7, 8723 Løsning · Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,5 | 1,7 | 1,8 | 1,3 | 1,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 22,8 % | 23,1 % | 28,4 % | 14,8 % | 7,7 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 137,7 % | 135,5 % | 177,2 % | 156,4 % | 145 % | God | |
| Soliditetsgrad | 30,5 % | 28,8 % | 45,8 % | 39,2 % | 34,5 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 74,7 % | 80,2 % | 62 % | 37,7 % | 22,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 3.417.275 kr. | 4.711.627 kr. | 5.566.328 kr. | 3.051.636 kr. | 1.846.905 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 30,5 % | 28,8 % | 45,8 % | 39,2 % | 34,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 69,5 % | 71,2 % | 54,2 % | 60,8 % | 65,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 30,8 % | 51,8 % | 60,4 % | 42,5 % | 24,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 9.554.527 kr. i 2022 til 8.703.936 kr. i 2026 (−9 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 9.555 | 10.737 | 11.964 | 10.897 | 8.704 | −20 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 5.996.294 kr. i 2022 til 6.857.031 kr. i 2026 (+14 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.996 | 6.026 | 6.397 | 7.846 | 6.857 | −13 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 3.146.357 kr. i 2022 til 1.534.612 kr. i 2026 (−51 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.146 | 4.464 | 5.272 | 2.763 | 1.535 | −44 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 2.972.900 kr. i 2022 til 1.336.504 kr. i 2026 (−55 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.973 | 4.218 | 5.138 | 2.696 | 1.337 | −50 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 2.325.990 kr. i 2022 til 1.020.144 kr. i 2026 (−56 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.326 | 3.293 | 4.003 | 2.094 | 1.020 | −51 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | – | – | 0 | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 597 | 748 | 788 | 822 | 821 | −0 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 100 | 100 | 100 | 100 | 20 | −80 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 697 | 848 | 888 | 922 | 841 | −9 % | |
| Varebeholdninger | 1.441 | 1.540 | 1.203 | 1.209 | 1.596 | +32 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 2.125.575 kr. i 2022 til 2.078.612 kr. i 2026 (−2 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.126 | 5.129 | 4.508 | 3.602 | 2.079 | −42 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 9.507 | 13.425 | 13.231 | 13.255 | 12.399 | −6 % | |
| Aktiver i alt | 10.204 | 14.273 | 14.119 | 14.177 | 13.240 | −7 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 3.114.218 kr. i 2022 til 4.574.136 kr. i 2026 (+47 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.114 | 4.107 | 6.460 | 5.554 | 4.574 | −18 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 130.319 kr. i 2022 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 130 | 93 | 0 | 0 | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 6.903.544 kr. i 2022 til 8.551.877 kr. i 2026 (+24 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 6.904 | 9.906 | 7.468 | 8.477 | 8.552 | +1 % | |
| Passiver i alt | 10.204 | 14.273 | 14.119 | 14.177 | 13.240 | −7 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 16 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 16 | 14 | – | 0 | 0 | – | |
19 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Løsning — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Hedensted